Share

مجید تخت روانچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفته است که طبقه‌بندی تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه ایران را قبول ندارد و غرب باید این تحریم‌ها را یکجا از میان بردارد.

مجید تخت روانچی

به گفته روانچی، ایران به فکر تمدید مذاکرات نیست و تلاش می‌کند در زمان مشخص به نتیجه مورد نظر برسد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه درباره نحوه لغو تحریم‌ها در پی توافق احتمالی پیرامون مسائل هسته‌ای ایران گفت: «جمهوری اسلامی ایران نمی‌پذیرد تحریم‌ها دانه دانه لغو شود یا اینکه توافق شکل دیگری پیدا کند.»

این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای افزود: «ما طبقاتی برخورد کردن با تحریم ها را قبول نداریم؛ یعنی یک طبقه تحریم‌های اقتصادی، یک طبقه تحریم‌های تجاری و یک طبقه تحریم‌های سیاسی و یا چیزهای مختلف؛ بلکه با تحریم‌ها باید به صورت واحد برخورد شود.»

به گفته روانچی مبنای توافق در ژنو لغو تحریم‌هاست و ایران به کمتر از این رضایت نمی‌دهد.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران تاکید کرد که ایران به فکر تمدید مذاکرات نیست و تلاش می‌کند در زمان مشخص به نتیجه مورد نظر برسد.

وی با تاکید بر اینکه اصل غنی‌سازی را به شکل «دکوری» نمی‌پذیریم، اضافه کرد: «اگر کشوری بود که تازه می‌خواست فعالیت‌های استارت غنی‌سازی را انجام دهد، شاید می‌شد جلوی آن را گرفت اما برنامه هسته‌ای ایران بسیار پیشرفته است.»

این کارشناس دولتی ادامه داد: «هم در بحث اراک و هم در بحث نطنز، واقعیت‌های موجود در صحنه ایران را نمی‌شود پاک کرد بلکه باید با آن کنار بیایند.»

روانچی درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات در زمان تعیین شده (۲۴ نوامبر/ سوم آذرماه) گفت: «ناامید نیستیم و فکر می‌کنیم شدنی است. اگر غربی‌ها واقعاً دنبال حل مسئله هستند، در چارچوب خطوطی که تعیین شده ما در یک ماه می‌توانیم تمامش کنیم ولی ما یک طرف نیستیم، طرف مقابل هم هست.»

 امضای توافقنامه‌ فراگیر بین جامعه بین‌المللی و ایران 

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز در گفت‌وگو با روزنامه عکاظ در عربستان گفته است که هنوز برخی تحریم‌های اعمال شده علیه ایران وجود دارد، اما ما در پی تداوم روند و امضای توافقنامه‌ای فراگیر بین جامعه بین‌المللی و ایران هستیم که زمینه را برای مناسبات بهتر در آینده فراهم کند.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در گفت و گو با روزنامه عکاظ در عربستان گفته است که هنوز برخی تحریم‌های اعمال شده علیه ایران وجود دارد، اما ما در پی تداوم روند و امضای توافقنامه‌ای فراگیر بین جامعه بین‌المللی و ایران هستیم

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: در پی تداوم روند و امضای توافقنامه‌ای فراگیر بین جامعه بین‌المللی و ایران هستیم

وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوم آبان ماه سال جاری تاکید کرده بود که پیشنهادهای آمریکا و دیگر اعضای گروه ۱+۵ به ایران، «عادلانه، انجام‌پذیر و منطبق با درخواست ایران برای داشتن برنامه‌ اتمی صلح آمیز» است.

شرمن که در جریان کنفرانسی که توسط «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» و همچنین دانشگاه سیراکوس برپا شده بود سخن می‌گفت، موافقت ایران با پیشنهادهای ارائه شده پیش از فرارسیدن مهلت مقرر را بهترین بخت ایران برای رهایی از تحریم‌های اقتصادی خوانده بود.

به گفته وی، اگر این گفت‌وگوها به نتیجه نرسد، ایران به طور عمده مسئول شکست آن خواهد بود.

مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ که شامل بریتانیا، فرانسه، روسیه، آمریکا، چین و آلمان است تا روز ۲۴ نوامبر / ۳ آذر تمدید شده است. این مذاکرات برای رسیدن به توافقی جامع است که از یک سو ایران بتواند به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ادامه دهد و از سوی دیگر کشورهای مذاکره‌کننده اطمینان یابند برنامه‌های ایران نظامی نخواهد بود. در صورت به موفقیت رسیدن این مذاکرات، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران متوقف و سپس به تدریج برطرف خواهد شد.

حسن روحانی نیز به تازگی تاکید کرد امکان توافق نهایی با کشورهای گروه ۱+۵ در زمان باقی‌مانده وجود دارد چون طرفین در بسیاری از مسائل کلی تقریبا به نقطه نظرات مشترک رسیده‌اند. او روز ۳۰ مهر و در پایان سفر خود به زنجان گفت تقریبا در همه مسائل کلیات به نقطه‌نظر مشترکی‌ رسیده‌ایم، البته این کلیات جزئیاتی هم دارد که برای دو طرف بسیار مهم است.

به گفته رییس جمهور ایران، «برای توافق نهایی هم قدم‌های خوبی برداشته شده، البته این قدم‌ها کمتر از کاری است که ما انتظار آن را داشتیم و زمان باقی‌مانده هم زیاد نیست اما امکان توافق نهایی در همین زمان هم وجود دارد.»

Share