Share

بیش از ۲۴۰ تن از کنشگران حقوق زنان و فعالان مدنی و حامیان آنها با امضای بیانیه‌ای نسبت به افزایش خشونت علیه زنان در شکل اسیدپاشی و ایجاد حاشیه امن برای خشونتگران از طریق تصویب کلیات طرح آمران به معروف و ناهیان از منکر درمجلس اعتراض کردند.

جنبش زنان در ایران

با حمایت‌هاى آشکار و پنهان حاکمیت سیاسی در ایران از اسلام‌گرایان افراطی، فضای زندگی عمومی و شهری بر زنان تنگ‌تر و ناامن‌تر شده است

در بیانیه فعالان حقوق زنان و کنشگران مدنی و حامیان آنان که صبح امروز هفتم آبان ماه سال جاری منتشر شده، ضمن ابراز نگرانی نسبت به عادی‌سازی خشونت علیه زنان در ایران نوشته شده است: «سال‌هاست که دختران و زنان در ایران به شکل‌هاى مختلف قربانى رفتار مردسالارانه و نظام یافته‌ای هستند که آمران آن، این‌بار اسیدپاشى را برای سرکوب، ارعاب، خانه‌نشین کردن، کنترل بدن و زندگی زنان به کار بسته‌اند.»

به عقیده نویسندگان این بیانیه، «هم اسیدپاشان خیابانی هم مجلس‌نشینانی که طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را تصویب کرده‌اند به دنبال عادی‌سازی خشونت علیه زنان در ایران هستند».

در بیانیه تاکید شده است که سکوت «سیاستمداران مصالحه‌گر و معامله جو در برابر طرحى به نام حجاب و عفاف»، باعث شده است «تا امروز بخش بنیادگراى قدرت سیاسى درصدد قانونى کردن دیدگاه خود و خدایى بر سرنوشت مردم به ویژه زنان باشد. این نوع زن ستیزی در قدرت، بی‌شباهت با آنچه طالبان در پاکستان و افغانستان و داعش در عراق و سوریه انجام داده و مى‌دهند، نیست».

فعالان و حامیان حقوق زنان با اشاره به اینکه با حمایت‌هاى آشکار و پنهان حاکمیت سیاسی در ایران از اسلامگرایان افراطی، فضای زندگی عمومی و شهری بر زنان تنگ‌تر و ناامن‌تر شده است نوشته‌اند: «افرادى با داعشی مسلکی در لباس مذهب، به بهانه کنترل حجاب زنان، به زنان و دختران در ایران حمله کرده و به صورت آنها اسید می‌پاشند تا شهر را از حضور زنان خالى کرده و آنها را از بودن در عرصه‌هاى عمومى به وحشت اندازند. و بدتر از همه اینکه، مسئولان قضایی و امنیتی در پاسخ به اعتراض مردم و به ویژه فعالان زن، به بازداشت و تهدید و ارعاب منتقدان و معترضان می‌پردازند تا اعتراض عمومی را خاموش کنند.»

ZANAN

به عقیده نویسندگان این بیانیه اعتراضی، «هم اسیدپاشان خیابانی هم مجلس‌نشینانی که طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را تصویب کرده‌اند به دنبال عادی‌سازی خشونت علیه زنان در ایران هستند».

امضاکنندگان این بیانیه اعتراضی همچنین نوشته‌اند: «همزمان با این اتفاق، مجلس شوراى اسلامى نیز با تصویب کلیات طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، درصدد اعمال فشار هر چه بیشتر بر زنان،  تثبیت و قانونى کردن این ناهنجارى و دادن مجوز قانونى به بنیادگرایانى است که قدرت‌شان را با زورگویى، قلدرى و تجاوز به حقوق زنان به رخ مى‌کشند.»

در بیانیه ۲۴۰ تن از فعالان حقوق زنان و کنشگران مدنی تاکید شده است که با وجود بازتاب گسترده اخبار اسیدپاشی در اصفهان، «تاکنون نه تنها برخورد قاطع و حتی ابراز انزجار و تبرى جستن از بنیادگرایان از سوى مقام‌هاى سیاسى کشور دیده نشده که تلاش‌ها در جهت تقلیل‌گرایی و ساده‌سازی جرم از یک اقدام سازمان یافته به حرکتی فردی، و بازداشت معترضان به جای مسببان بوده است».

آنان از مسئولان ایران خواسته‌اند تا «به جاى ارعاب مردم و تهدید و بازداشت معترضان، به خواسته منطقى آنها که حفظ امنیت زنان در عرصه‌هاى عمومى است» توجه کنند. همچنین «به تهیه و تصویب طرح‌هاى ضد حقوق زنان در مجلس پایان دهند».

در روزهای اخیرقوه قضائیه به جای برخورد با عاملان اسیدپاشی در اصفهان، بیشتر نسبت به چگونگی انعکاس اخبار مربوط به این رویداد واکنش نشان‌ داده‌اند. فعالان حقوق زنان از قوه قضائیه و نیروی انتظامی خواسته‌اند تا «مسئولیت پى‌گیرى و برخورد با آمران اسیدپاشی را بر عهده بگیرد» و نیروى انتظامی ازجمله «در خدمت حفظ امنیت زنان باشد».

Share