Share

روز، شب، هنگام رفتن به دانشگاه، هنگام رفتن به سر کار، هنگام بازگشت به خانه، در حال خرید از مغازه‌ها، متلک‌ها، دست‌درازی‌ها و آنچه که در گروه بزرگ‌تر آزارهای جنسی خیابانی قرار می‌گیرند، بخشی از روزمرگی زنان ایرانی‌اند. اما مشکل آزارهای خیابانی جهانی است.

بازیگری مقابل دوربین مخفی به مدت ده ساعت در خیابان‌های منهتن، در شهر نیویورک، پیاده‌روی می‌کند و دوربین در این مدت، ۱۰۸ مورد آزارهای جنسی مردان را نسبت به این زن ثبت می‌کند. ویدئوی ثبت این آزارهای خیابانی اکنون یکی از جنجالی‌ترین ویدئوها در شبکه‌های اجتماعی شده است.

ویدئو را هالابک (Hollaback) یک گروه غیردولتی ضد آزار و اذیت خیابانی ساخته است. Hollaback یک گروه بین‌المللی است که مبارزه با آزار و اذیت‌های خیابانی را از سال ۲۰۰۵ آغاز کرده است.

در این فیلم، شوشانا روبرتس بازیگری است که یک تی‌شرت سیاه‌رنگ و شلوار جین پوشیده و در شهر نیویورک راه می‌رود. مقابل او، دوربینی مخفی در یک کوله‌پشتی جاسازی شده و همیشه مقابل او در حرکت است. ویدئو شامل گزیده‌ای از ۱۰ ساعت پیاده‌روی و تحمل کردن آزارهای خیابانی است که ویرایش شده است و در دو دقیقه گوشه‌ای از این آزارها را نشان می‌دهد:

به غیر از متلک‌های «سلام خوشگله، چطوری خوشگله و…» در یک قسمت از این ویدئو، مردی به مدت پنج دقیقه در سکوت کامل در کنار شوشانا و نزدیک به بدن او راه می‌رود.

اما آزارهای جنسی به شوشانا به خیابان محدود نمی‌شود. انتشار این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های متفاوتی را برانگیخته و برخی از کاربران شوشانا را به خاطر اجزای بدن تحریک‌کننده‌اش سرزنش کرده‌اند، برخی گفته‌اند که چرا مهربانی عابران را پاسخ نگفته و عده‌ای هم این بازیگر را تهدید به تجاوز جنسی کرده‌اند.

املی می، مدیر اجرایی Hollaback معتقد است که تهدیدها به تجاوز یعنی که آن‌ها به موضوع حساسی دست گذاشته‌اند و حساسیت‌برانگیز شده‌اند. املی می به نیوز دی گفته است: «ما می‌خواهیم یک بار و برای همیشه بگوییم که آزار و اذیت خیابانی را نمی‌پذیریم».

بسیاری از زنان آزار و اذیت‌های خیابانی در قالب متلک‌های کلامی و دست‌درازی‌ها تجربه کرده‌اند. برخی از کاربرانی که در زیر ویدئو Hollaback نظر گذاشته‌اند معتقدند که این متلک‌های کلامی، جنسی نیستند. اما چشمک و یا حتی یک «سلام» و احوال‌پرسی ساده زمانی که شخص سلام‌کننده به بدن دیگری خیره شده و اندام‌های جنسی دیگری را وارسی می‌کند، مفهومی متفاوت پیدا می‌کند.

Share