Share

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران را متهم کرد که «اقداماتی فراتر از خبرنگاری انجام داده است.»

یگانه صالحی در کنار همسرش جیسون رضائیان

یگانه صالحی در کنار همسرش جیسون رضائیان

جواد لاریجانی روز چهارشنبه هفتم آبان‌ماه در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان در مورد جیسون رضائیان گفت: «وی در اقداماتی ایفای نقش کرده که به عقیده نهادهای امنیتی ایران، اقداماتی فراتر از خبرنگاری است.»

لاریجانی افزود: «ما واقعا متأسفیم که این افراد تحت عنوان خبرنگاری وارد ایران می‌شوند اما سپس اقداماتی انجام می‌دهند که به عقیده نهادهای اطلاعاتی ما، فراتر از روزنامه‌نگاری است.»

دبیر ستاد حقوق بشر همچنین گفت که رضائیان برای دفاع از خود فرصت‌ دارد و اتهامات وی نیز به او اعلام شده و «بازداشت این خبرنگار طبق قانون و بر اساس حکم قاضی پرونده است.»

لاریجانی گفت: «در جریان رسیدگی به پرونده، اتهامات مورد بررسی قرار گرفته و مشخص می‌شود که آیا وی جرایم سنگین مرتکب شده یا این‌که حتی مبرا از اتهامات است.»

جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی که خبرنگار نشریه «نشنال» است و یک عکاس و همسر او، سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه / ۳۱ تیرماه سال جاری در تهران بازداشت شدند.

در جریان دستگیری زوج روزنامه‌نگار، نیروهای امنیتی خانه آن‌ها را جست‌وجو کردند وسائل شخصی، از جمله لپ‌تاپ، کتاب و یادداشت‌های آن‌ها را توقیف کردند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز دوشنبه، ۲۷ مردادماه در نشست خبری خود گفت اتهام جیسون رضائیان و دو روزنامه‌نگار دیگر «امنیتی» است و پرونده این افراد در مرحله «تحقیقات مقدماتی» است.

وی از بیان جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و در پاسخ به پرسشی که آیا اتهام آن‌ها «جاسوسی» است، گفت: «به لحاظ قانونی بنده از بیان جزئیات پرونده و اتهامات متهمان معذورم و مسلما قاضی اتهامات را به خود متهم اعلام می‌کند.»

مدتی بعد دو نفر از بازداشت‌شدگان و سپس در مهرماه یگانه صالحی از زندان آزاد شدند اما جیسون رضائیان همچنان در زندان به‌سر می‌برد.

پیش از این نیز مری بریم رضائیان، مادر جیسون رضائیان با انتشار ویدئویی از مقام‌های ایرانی خواسته بود که پسرش را آزاد کنند. او گفته بود که پسرش از بیماری فشار خون رنج می‌برد و دستگیری و بازداشت او می‌تواند سلامتش را به خطر بیندازد.

Share