Share

در بورکینافاسو اعتراضات مردم به تمدید دوران ریاست جمهوری بلیز کومپائوره که از ۲۷ سال پیش تاکنون بر مسند ریاست جمهوری این کشور کوچک و فقیر در غرب آفریقا تکیه داده، به خشونت کشیده شد. هزاران تن از معترضان در اوآگادوگو، پایتخت بورکینافاسو به ساختمان پارلمان حمله کردند. نیروهای امنیتی تلاش کردند با شلیک تیرهای هوایی معترضان را متفرق کنند و وقتی که موفق نشدند، پا به فرار گذاشتند.

معترضان در برابر پارلمان بورکینافاسو

معترضان در برابر پارلمان بورکینافاسو

معترضان بخشی از پارلمان را آتش زدند و سپس به سوی کاخ ریاست جمهوری رهسپار شدند. نیروهای امنیتی با بالگرد به سوی جمعیت، گاز اشک‌آور شلیک کردند و آن‌ها را از مقر ریاست جمهوری دور نگه داشتند. هم‌زمان گروه دیگری از معترضان به ساختمان تلویزیون بورکینافاسو هجوم بردند و آن را تحت تصرف خود درآوردند. برنامه‌های تلویزیون اندکی بعد قطع شد.

قرار بود که امروز، پنجشنبه، ۳۰ اکتبر پارلمان بورکینافاسو لایحه تغییر قانون اساسی را به بحث بگذارد. مردم در اعتراض به لایحه تغییر قانون اساسی به خیابان‌ها ریخته‌اند.

معترضان پارلمان را تصرف کردند

معترضان پارلمان را تصرف کردند

مطابق قانون اساسی بورکینافاسو، انتخابات ریاست جمهوری می‌بایست هر هفت سال یک بار برگزار شود. بلیز کومپائوره، رییس جمهور بورکینافاسو که از سال ۱۹۹۱ بر مسند ریاست جمهوری تکیه داده قصد داشت با تغییر قانون اساسی، ریاست جمهوری‌اش را تمدید کند. از شامگاه ۲۷ اکتبر به دعوت اپوزیسیون صدها هزار تن از مردم معترض به خیابان‌ها آمدند. اپوزیسیون از تظاهرات ملیونی و موفقیت‌آمیز معترضان سخن می‌‌گوید.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که رأی‌گیری برای تغییر قانون اساسی در پارلمان بورکینافاسو تا اطلاع ثانوی لغو شده است. اشپیگل آن‌لاین به نقل از شاهدان عینی گزارش داده است که هم‌زمان با آغاز اعتراضات مردم، به دستور رییس جمهور، نمایندگان پارلمان در هتلی در حصر به سر می‌بردند. آن‌ها ظاهراً تحت فشار قرار گرفته بودند که لایحه تغییر قانون اساسی را تصویب کنند.

بلیز کومپائوره در سال ۱۹۸۷ با یک کودتا به قدرت رسید، اما در سال ۱۹۹۱ در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و از آن زمان تاکنون همچنان بر بورکینافاسو حکمفرمایی می‌کند.

Share