Share

در آخرین حملات هوایی «ائتلاف جهانی» به‌رهبری آمریکا دست‌کم ۲۱ جنگجوی «دولت اسلامی» (داعش) در نزدیکی کوبانی کشته شدند. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه حملات «ائتلاف» را مورد انتقاد قرار داد.

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، دیدبان حقوق بشر سوریه در گزارشی که روز جمعه ۳۱ اکتبر / ۹ آبان منتشر کرده، گفته است کشته‌شدگان «دولت اسلامی» از افراد «پلیس اسلامی» این گروه بوده‌اند.

گروه «دولت اسلامی»، مرکز «پلیس اسلامی متحد» را برای نخستین بار شهریورماه در شهر موصل افتتاح کرد.

بنا به این گزارش، در جریان این حملات یک جنگجوی داعش که از دانمارک آمده و به این گروه پیوسته بود نیز کشته شده است.

نیروهای «دولت اسلامی» یک بار دیگر تلاش کرده بودند تا به‌منظور جلوگیری از پیوستن پیشمرگه‌های کرد به مدافعان کوبانی ارتباط این شهر با مرز ترکیه را قطع کنند.

«یگان‌های مدافع خلق» که در کوبانی از این شهر دفاع می‌کنند همچنان در انتظار تقویت نیروهای خود به‌سر می‌برند.

قرار است ۱۵۰ پیشمرگه‌ به همراه سلاح‌های سنگین از شمال عراق و از طریق ترکیه به مدافعان کوبانی بپیوندند. یک گروه از آنها روز پنجشنبه شرایط کوبانی را در خاک سوریه مورد بازرسی قرار داد و بار دیگر به ترکیه بازگشت.

انتقاد تند اردوغان از حملات «ائتلاف»

در همین حال رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز جمعه در پاریس به‌شدت «ائتلاف جهانی» را مورد انتقاد قرار داد و گفت این کشورها چرا بمباران‌های خود را روی کوبانی متمرکز کرده‌اند.

اردوغان: فقط از کوبانی صحبت می‌شود که هیچ کس به‌جز دو هزار مبارز در آن به‌سر نمی‌برد

اردوغان: فقط از کوبانی صحبت می‌شود که هیچ کس به‌جز دو هزار مبارز در آن به‌سر نمی‌برد

اردوغان در حضور فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، گفت: «چرا نیروهای ائتلاف پی‌درپی کوبانی را بمباران می‌کنند (…) چرا شهرهای دیگر نه.» وی از میان شهرهای دیگر از ادلب در شمال غرب سوریه نام برد.

اردوغان افزود: «فقط از کوبانی صحبت می‌شود که هیچ کس به‌جز دو هزار مبارز در آن به‌سر نمی‌برد.»

فرانسوا اولاند نیز گفت: « آقای اردوغان حق دارد، فقط کوبانی نیست. شهرهای دیگر هم هستند که در حال حاضر از سوی داعش تهدید می‌شوند.»

به‌گفته اولاند از نظر فرانسه «شهری که در حال حاضر در میان دیگر شهرها نقش کلیدی دارد حلب است.» حلب دومین شهر بزرگ سوریه در شمال این کشور است.

رئیس‌جمهور فرانسه همچنین گفت: «حتی اگر کوبانی خالی از جمعیت شده باشد، لازم است که به آن نیروی تقویتی فرستاد و ما در این‌باره به ترکیه اعتماد داریم.»

۱۵ هزار نفر از ۸۰ کشور در صفوف جنگجویان اسلامگرا

از سوی دیگر سازمان ملل در گزارش تازه‌ای اعلام کرد که ۱۵ هزار مرد و زن از ۸۰ کشور جهان در عراق و سوریه در صفوف نیروهای اسلامگرا می‌جنگند.

از سال ۲۰۱۰ میزان پیوستن خارجی‌ها به صفوف اسلامگراین تندرو نسبت به ۲۰ سال قبل از آن چندین برابر شده است.

از سال ۲۰۱۰ میزان پیوستن خارجی‌ها به صفوف اسلامگراین تندرو نسبت به ۲۰ سال قبل از آن چندین برابر شده است.

بنا به این گزارش، از سال ۲۰۱۰ این تعداد نسبت به ۲۰ سال قبل از آن چندین برابر شده است. سازمان ملل از یک مقیاس بی‌سابقه‌ سخن می‌گوید.

خارجی‌های حاضر در صفوف اسلامگرایان تندرو هسته جنبشی را تشکیل می‌دهند که در سال‌های آینده می‌تواند به یکی از بزرگترین تهدیدها تبدیل شود.

بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن پست هر ماه حدود یک هزار نفر جنگجوی خارجی خود را به سوریه می‌رسانند. حتی بمباران مواضع «دولت اسلامی» توسط «ائتلاف جهانی» تغییری در این موضوع ایجاد نکرده است.

«دولت اسلامی» بر خلاف القاعده که نیروی سنتی به‌شمار می‌رود برای گسترش خود از شیوه‌های جدید، به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند.

Share