Share

آریا جعفری، عکاس خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) که از اول آبان‌ماه سال جاری توسط سپاه پاسداران در اصفهان بازداشت شده بود، به قید وثیقه آزاد شد.

 آریا جعفری که در پی انتشار عکس‌هایش از تجمع اعتراضی مردم اصفهان به اسیدپاشی‌ بازداشت  شده بود، آزاد شد.

آریا جعفری آزاد شد

آریا جعفری عکس‌هایی از گردهمایی اعتراضی مردم اصفهان به اسیدپاشی تهیه کرده بود. پس از انتشار این عکس‌ها توسط خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سپاه پاسداران آریا جعفری را در خانه‌اش بازداشت کرد. مسئولان به خانواده او وعده داده بودند که این عکاس خبری یک روز پس از بازداشتش آزاد می‌شود، اما او به مدت یک هفته در بازداشت بود و در این مدت از محل بازداشت‌اش اطلاعی در دست نبود.

پس از گردهمایی اعتراضی مردم به اسیدپاشی‌ها در اصفهان، سه تن از کارکنان دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران در اصفهان بازداشت شدند. علاوه بر آریا جعفری، زهرا محمدی (سردبیر ایسنای اصفهان) و صنم فارسی (دبیر سرویس اجتماعی این خبرگزاری در اصفهان) هم بازداشت شدند. زهرا محمدی و صنم فارسی یک روز بعد آزاد شدند اما آریا جعفری در بازداشت به‌سر می‌برد.

۸ آبان ماه، ۱۲۹ روزنامه‌نگار در نامه‌ای خواهان آزادی آریا جعفری شده بودند. امضا‌کنندگان این نامه از مسئولان جمهوری اسلامی خواستند «حق قانونی رسانه‌ها را در اطلاع‌رسانی آزاد و دقیق» محترم بشمرد.

در این نامه آمده بود: «بازداشت خبرنگارانی که با تهیه خبر، گزارش و عکس رخداد‌ها را به اطلاع مردم می‌رسانند، به معنای بازداشتن رسانه‌ها از اطلاع‌رسانی نیست؟ بازداشتن رسانه‌ها از اطلاع‌رسانی حق دانستن مردم را از آنان سلب نمی‌کند؟»

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اما در واکنش به حمایت سراسری روزنامه‌نگاران و اعتراض به دستگیری آریا جعفری، او را «یک عکاس آزاد و حق‌التصویر» نامید که با ایسنا همکاری داشته و صدور هر گونه بیانیه از سوی خبرنگاران خارج از کشور در حمایت از او را مردود دانست.

مقامات حکومتی ایران رسانه‌ها را متهم کرده‌اند که با چگونگی خبررسانی‌شان در مورد اسیدپاشی‌ها باعث «نگرانی و تشویش اذهان عمومی» شده‌اند.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران نیز خواستار برخورد با رسانه‌های متخلفی شده که «نظام اسلامی و نیروهای مؤمن» را مورد اتهام قرار داده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز در بیانیه‌ای گفته است حکومت ایران در پی اسیدپاشی به زنان در اصفهان فشار خود بر رسانه‌ها را بیشتر کرده تا خبر‌ها و گزارش‌های مربوط به این رویداد را منتشر نکنند.

Share