Share

وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرده که محمدجواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و آمریکا در مسقط، پایتخت عمان با هم دیدار می‌کنند.

kerry-zarif 1nov

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، این دیدار روزهای ۹ و ۱۰ نوامبر / ۱۸ و ۱۹ آبان انجام خواهد شد و کری و ظریف در خصوص مسائل هسته‌ای با هم گفت‌وگو می‌کنند.

بر پایه این گزارش، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این دیدار حضور خواهد داشت.

دیدار و گفت‌وگوی کری با ظریف و اشتون در مسقط، دو هفته پیش از مهلت ۲۴ نوامبر (سوم آذر) برای رسیدن به توافق نهایی هسته‌ای انجام می‌شود، مهلتی که ایران می‌گوید مذاکرات هسته‌ای به سرانجام نخواهد رسید.

چشم‌انداز ناروشن مذاکرات

از جمله عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته که اتمام مذاکرات هسته‌ای در مهلت مقرر چشم‌انداز روشنی ندارد. هر چند در اظهارنظری متفاوت، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز به تازگی تأکید کرد امکان توافق نهایی با کشورهای گروه ۱+۵ در زمان باقی‌مانده وجود دارد چون طرفین در بسیاری از مسائل کلی تقریبا به نقطه نظرات مشترک رسیده‌اند.

او روز ۳۰ مهر و در پایان سفر خود به زنجان گفت تقریباً در همه مسائل کلیات به نقطه‌نظر مشترکی‌ رسیده‌ایم، البته این کلیات جزئیاتی هم دارد که برای دو طرف بسیار مهم است.

به گفته رئیس دولت اعتدال، «برای توافق نهایی هم قدم‌های خوبی برداشته شده، البته این قدم‌ها کمتر از کاری است که ما انتظار آن را داشتیم و زمان باقی‌مانده هم زیاد نیست اما امکان توافق نهایی در همین زمان هم وجود دارد.»

مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ که شامل بریتانیا، فرانسه، روسیه، آمریکا، چین و آلمان است تا روز ۲۴ نوامبر / ۳ آذر تمدید شده است. این مذاکرات برای رسیدن به توافقی جامع است که از یک سو ایران بتواند به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ادامه دهد و از سوی دیگر کشورهای مذاکره‌کننده اطمینان یابند برنامه‌های ایران نظامی نخواهد بود.

در صورت به موفقیت رسیدن این مذاکرات، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران متوقف و سپس به تدریج برطرف خواهد شد.

بنا بر اعلام اتحادیه اروپا، دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵، ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) در وین برگزار می‌شود.

Share