Share

غنچه قوامی، یکی از زنان خواهان ورود به ورزشگاه‌ برای تماشای بازی والیبال که تیرماه سال جاری بازداشت شده به اتهام «تبلیغ علیه نظام» یک سال حبس محکوم شد.

Ghoncheh-Ghavami

به گزارش روز یکشنبه ۱۱ آبان روزنامه شرق، محمود علیزاده‌طباطبایی، وکیل غنچه قوامی گفت: «با وجود اینکه به ماگفته شده رأی موکل بنده صادر شده، اما این حکم هنوز به ما ابلاغ نشده است. البته رئیس دادگاه حکم صادر شده را بنده نشان داد که طبق آن موکلم به یک سال حبس محکوم شده بود.»

به گفته علیزاده طباطبایی «با توجه به اینکه غنچه قوامی هیچ‌گونه سوء‌سابقه‌ای نداشته، بر اساس ماده ۳۷ و ۳۸ قانون مجازات اسلامی، دادگاه می‌تواند تخفیف قائل شود.»

«برخورد امنیتی با ایرانیان بازگشته به کشور»

غنچه قوامی، شهروند بریتانیایی – ایرانی‌تبار، ۳۰ خرداد امسال برای تماشای مسابقه والیبال تیم ایران مقابل ایتالیا به ورزشگاه آزادی رفته بود. او در آن روز همرا‌ه با عده دیگری از زنان بازداشت شد، اما با سپردن تعهد آزادش کردند.

۹ تیرماه، هنگامی که به بازداشتگاه مراجعه کرد تا وسایل شخصی‌اش را تحویل بگیرد، بار دیگر بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.

با ادامه یافتن بازداشت او، ۳۰۰ نفر از فعالان مدنی، سیاسی و فرهنگی با امضای نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران با یادآوری «شرایط سخت غنچه قوامی در بازداشتگاه اوین»، خواهان رعایت حقوق قانونی و شهروندی او و تلاش دولت برای فراهم کردن مقدمات آزادی او شدند.

به گفته این فعالان، «نقض حقوق متهم٬ برخورد امنیتی با ایرانیان بازگشته به کشور و بازداشت زنان خواهان ورود به استادیوم،» از نشانه‌های «مقاومت نهادهای امنیتی» در برابر اجرای وعده‌های حسن روحانی است که «سکوت و انفعال بیشتر دولت در برابر آن، امید جامعه به تحقق شعارهای انتخاباتی را خواهد کاست.»

در همین حال غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه ایران نیز مدتی پیش در یک نشست خبری گفت که بازداشت غنچه قوامی «به ورزش ربطی ندارد» اما سوسن مشتاقیان، مادر غنچه قوامی در واکنش به اظهارات این مقام قضایی گفت: «دختر من در جریان بازی والیبال بازداشت شد؛ بنابراین به آن ربط پیدا می‌کند.»

Share