Share

در یک عملیات انتحاری در شهر لاهور در ایالت پنجاب پاکستان بین ۳۷ تا ۴۸ نفر کشته شدند. این عملیات انتحاری در گذرگاه مرزی «واگا» در نوار مرزی بین پاکستان و هند اتفاق افتاد.

بستگان کشته‌شدگان در عملیات انتحاری در لاهور

بستگان کشته‌شدگان در عملیات انتحاری در لاهور

مرزبانان پاکستانی در قرارگاه «واگا»، مراسم شامگاهی برگزار می‌کنند و صدها تن از پاکستانی‌ها و هندی‌ها و از جمله برخی گردشگران به تماشای این مراسم می‌آیند. در نوارمرزی برای تماشاگران تریبونی هم تدارک دید‌ه‌اند.

پس از به پایان رسیدن این مراسم، هنگامی که تماشاگران پاکستانی به پارکینگی در آن حوالی می‌رفتند که با اتوبوس یا خودروهای شخصی‌شان به خانه‌هایشان بازگردند، بمبی منفجر شد. در بین قربانیان این عملیات انتحاری کودکان زیادی وجود دارند. چند مرزبان هم کشته شده‌اند.

نوار مرزی «واگا» تنها محل داد و ستد بین پاکستان و هندوستان است. برخی منابع گزارش داده‌اند که پیش از این مقامات امنیتی هشدارهایی از یک حمله تروریستی دریافت کرده بودند.

مرزبانان نوار مرزی «واگا» را معمولاً تحت نظر دارند. کسانی که می‌خواهند از مرز عبور کنند، در چندین مرحله بازرسی می‌شوند. پارکینگی که در آن عملیات انتحاری اتفاق افتاد، تنها مکانی است که از نظر امنیتی تحت نظر قرار ندارد.

در پاکستان، گروه‌های جهادی گوناگونی فعالیت می‌کنند و شبکه منسجمی هم به وجود آورده‌اند. ارتش پاکستان در نوار مرزی این کشور با افغانستان با شاخه طالبان پاکستان درگیر شده بود. گفته می‌شود که این عملیات انتحاری پاسخی بوده است به حملات اخیر ارتش پاکستان به طالبان.

Share