Share

صبح روز دوشنبه ۳ اکتبر / ۱۲ آبان، یک قایق حامل پناهجویان در سواحل استانبول غرق شد.

در سال ۲۰۱۴، ۴۸ تن از پناهجویان در دریا کشته شدند. این رقم در سال ۲۰۱۳، ۲۸ نفر بود.

در سال ۲۰۱۴، ۴۸ تن از پناهجویان در دریا کشته شدند. این رقم در سال ۲۰۱۳، ۲۸ نفر بود.

در این رویداد دست‌کم ۲۴ نفر از پناهجویان کشته شدند و پلیس نیروی دریایی ترکیه تنها توانست ۷ تن از آن‌ها را نجات دهد.

پلیس نیروی دریایی با غواص‌ها، هلی‌کوپترها و کشتی‌ها در پی یافتن بازماندگان دیگر این حادثه است.

هنوز روشن نیست که چه تعداد پناهجو در این قایق بوده‌اند.

شبکه سی‌ان‌ان ترکیه به‌نقل از یکی از امدادگران گزارش داد که دست‌کم ۴۰ پناهجو، از جمله کودکان بسیاری، سوار بر این قایق بوده‌اند.

بر اساس این گزارش احتمال می‌رود مقصد این کشتی بلغارستان بوده است. اما خلاف این نظر، شرکت حمل و نقل دریایی GAC گفته است قایق پناهجویان از بندر کونستانتا در رومانی حرکت کرده است.

نامشخص بودن علت حادثه

به گزارش ستاد ارتش ترکیه پناهجویان سوار بر این قایق از کشورهای سوریه و افغانستان بوده‌اند.

این گزارش می‌افزاید صبح زود دوشنبه از قایق حامل پناهجویان علائم خطر ارسال شد. در این زمان قایق در بخش شمالی تنگه بسفر در دهانه دریای سیاه قرار داشت. دلیل غرق‌شدن قایق هنوز مشخص نیست.

ترکیه گذرگاه مهمی برای عبور پناهجویان آسیا و آفریقا و رسیدن به اروپاست. بارها پناهجویان غیرقانونی آفریقایی و خاورمیانه‌ای در این کشور دستگیر شده‌اند و غرق شدن قایق آن‌ها کاملا رایج است.

جنگ سوریه تعداد پناهجویانی را که از طریق ترکیه به سوی اروپا می‌روند، افزایش داده است. آن‌ها از طریق دریای مدیترانه به سوی یونان، کشوری که گشت‌های دریایی خود را تقویت کرده است، می‌روند.

پس از کنترل شدید مرز زمینی یونان و ترکیه، جزایر دریای اژه در سال ۲۰۱۳ به مسیر ترجیحی قاچاقچیان انسان‌ها تبدیل شد.

تعداد کل پناهجویانی که از دریای اژه در مرز دریایی ترکیه عبور کردند از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ بیش از سه برابر شده است. در این مدت این تعداد از سه هزار و ۳۴۵ نفر به ۱۰ هزار و ۵۰۸ نفر رسید. در سال ۲۰۱۴، ۴۸ تن از پناهجویان در دریا کشته شدند. این رقم در سال ۲۰۱۳، ۲۸ نفر بود.

در هشت ماه نخست سال ۲۰۱۴ تعداد کل پناهجویان از ۱۷ هزار نفر گذر کرد. این تعداد در ماه اوت اوج گرفت و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال به ۳۱ هزار و ۲۸۷ نفر برسد.

Share