Share

سفر علی مرادخانی، معاون هنری وزیر ارشاد و گروهی از مسئولان این معاونت به آمریکا، اعتراض‌های‌ رسانه‌های مخالف دولت را برانگیخت طوری که وزارت ارشاد مجبور به پاسخگویی شد.

فارس: این‌که علی مرادخانی در آمریکا چه مأموریت و برنامه‌ای داشته و در پشت درهای بسته مذاکرات وی و گرگ سولیوان چه گذشته، سئوالاتی است که باید به دنبال پاسخ به آن بود.

فارس: این‌که علی مرادخانی در آمریکا چه مأموریت و برنامه‌ای داشته و در پشت درهای بسته مذاکرات وی و گرگ سولیوان چه گذشته، سئوالاتی است که باید به دنبال پاسخ به آن بود.

از دو روز پیش رسانه‌های مخالف دولت به‌نقل از سایت محافظه‌کار «واشنگتن فیری‌بیکن» که به انتشار مطالب دست‌راستی تند در آمریکا مشهور است، از سفر علی مرادخانی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به نشستی در پیتسبورگ نوشتند و از آن‌چه سکوت خبری در این‌باره و دیدار پشت درهای بسته نامیدند، به‌شدت انتقاد کردند.

بر اساس گزارش «واشنگتن فیری‌بیکن»، این سفر ظاهرا روز سه‌شنبه ۲۸ اکتبر / ۶ آبان‌ماه جاری صورت گرفته و در آن حسین موسویان، عضو پیشین هیأت مذاکره‌کننده اتمی ایران؛ فرزین پیروزپی، یک مقام وزارت ارشاد؛ علی ترابی، رئیس جشنواره موسیقی فجر و مدیرعامل انجمن موسیقی ایران؛ و مهدی فریدزاده، از مسئولان وزارت ارشاد، علی مرادخانی را همراهی می‌کردند.

بنا به این گزارش آن‌ها برای شرکت در کنفرانس «رشد تجارت بین آمریکا و خاورمیانه» به پیتسبورگ رفته بودند و با گرگ سالیوان، هماهنگ‌کننده و مشاور ارشد ارتباطات استراتژیک حوزه ایران وزارت خارجه آمریکا در هتل «فرمونت» دیدار و گفت‌وگو نیز کرده‌اند.

خبرگزاری فارس نوشت مقاماتی در وزارت ارشاد گفته‌اند که دلیل حضور علی مرادخانی شرکت در این کنفرانس و دعوت از ارکستر سمفونی پیتسبورگ بوده است اما «مسئولان این کنفرانس هرگونه دیدار فرهنگی مسئولان ایرانی با افرادی از ارکستر سمفونی پیتسبورگ را رد می‌کنند».

وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته است نقشی در سازمان‌دهی این سفر به جز فراهم کردن ویزاها برای این هیأت نداشته است.

«سفری خاموش برای لغو تحریم‌های ایران»

«فارس» درباره این سفر نوشت: «‌این‌که چرا این سفر در سکوت خبری صورت گرفته و حضور حسین موسویان مذاکره‌کننده اسبق هسته‌ای ایران در دوران ریاست حسن روحانی بر تیم مذاکرات هسته‌ای در این کنفرانس به چه دلیل بوده است؟… این‌که مرادخانی در جریان حضور خود در آمریکا چه مأموریت و برنامه‌ای داشته و در پشت درهای بسته مذاکرات وی و گرگ سولیوان چه گذشته، سئوالاتی است که باید به دنبال پاسخ به آن بود.»

ماجرای سفر هیأت نمایندگی وزارت ارشاد به آمریکا نشان می‌دهد که روابط ایران و آمریکا همچنان یکی از موارد حساس در میان محافل حکومتی ایران و آمریکاست.

ماجرای سفر هیأت نمایندگی وزارت ارشاد به آمریکا نشان می‌دهد که روابط ایران و آمریکا همچنان یکی از موارد حساسیت برانگیز در میان محافل حکومتی ایران و آمریکاست.

خبرگزاری مهر نیز نوشت: «جای سئوال دارد که این سفر در شرایط فعلی چه ضرورتی داشت، چه بخش از مسایل و مشکلات فرهنگی کشورمان در این سفر حل و فصل می‌شود، در اولویت‌های فرهنگی کشور و همچنین دیپلماسی خارجی ایران این سفر چه جایگاه و اهمیتی داشت، آیا این سفر برای ایجاد پوششی فرهنگی برای یک فعالیت سیاسی بوده است و سئوال مهم‌تر این‌که چرا این سفر باید در سکوت خبری انجام گیرد در حالی‌که برای طرف آمریکایی اطلاع‌رسانی آن به‌عنوان یک برگ برنده و به‌منظور ایجاد چالش برای کشورمان استفاده شده است.»

پیروز ارجمند، مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با بیان این‌که علی ترابی، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران «چه قبل از سفر و چه در حین سفر» هیچ‌گونه تماس و یا اطلاعی درباره این سفر به وی نداده، گفت: «آقای ترابی بعد از بازگشت از این سفر باید به اعضای هیأت مدیره انجمن موسیقی پیرامون این سفر بی‌اطلاع توضیحات قانع‌کننده‌ای بدهند که ما هم بدانیم که چرا بدون اطلاع مدیریت دفتر موسیقی به‌عنوان نهاد بالادستی انجمن موسیقی این سفر را انجام داده‌اند.»

خبرگزاری تسنیم، تلویزیون ایران و روزنامه کیهان نیز انتشار این‌گونه خبرها را ادامه دادند و به‌نقل از «واشنگتن فیری‌بیکن»، نشست پیتسبورگ را تلاشی از سوی حسین موسویان برای ایجاد یک گروه فشار برای لغو تحریم‌های ایران دانستند.

حسین موسویان: من در نشست پیتسبورگ نبودم

در همین حال حسین موسویان که اکنون در آمریکا به‌سر می‌برد در واکنش به انتشار چنین خبرهایی به سایت خبرآنلاین گفت: «من عضو هیأت مذکور نبودم. در اجلاس پیتسبورگ دعوت داشتم اما شرکت نکردم به این دلیل که هم‌زمان در واشنگتن در اجلاس سالیانه آمریکا و اعراب سخنرانی داشتم. اجلاسی که محور بحث آن روابط اعراب- ایران بود.»

موسویان افزود: «آن‌گونه که رسانه آمریکایی مدعی شده، من هیچ دخالتی در تنظیم سفر نداشتم. همه زحمات این سفر به دوش آقای فریدزاده بود، چون سفر هم غیررسمی و هم برای گشایش روابط مردمی و فرهنگی بود.»

حسین موسویان: من عضو هیأت مذکور نبودم و هیچ دخالتی در تنظیم سفر نداشتم.

حسین موسویان: من عضو هیأت مذکور نبودم و هیچ دخالتی در تنظیم سفر نداشتم.

به‌گفته موسویان «موافقت دولت آمریکا با این سفر و حضور در کنفرانس‌ها و رایزنی‌ها به معنی این است که دولت آمریکا به تدریج موانع بر سر راه روابط مردم با مردم ایران و آمریکا را برمی‌دارد».

وزارت ارشاد: با هیچ مقام آمریکایی مذاکره نشده

در پی انتشار این خبرها و انتقادها روز دوشنبه ۱۲ آبان‌ماه معاونت هنری وزارت ارشاد بیانیه‌ای در توضیح این سفر منتشر کرد.

در این بیانیه از انتقادهای منتشرشده به‌عنوان «حاشیه‌سازی‌های غیرمستند برخی رسانه‌ها و تلاش برای رنگ و بوی سیاسی بخشیدن به این سفر» نام برده شده و گفته شده است که نشست تجاری پیتسبورگ همه ساله با شرکت شخصیت‌ها و نهاد‌هایی از منطقه خاورمیانه، به‌جز اسرائیل برگزار می‌شود و امسال برای اولین بار از مقامات فرهنگی ایران دعوت شده بود.

معاونت هنری وزارت ارشاد در پاسخ خود نوشته است: «گروه ضد ایرانی و مخالف در آمریکا پس از حضور موفق هیأت ایرانی اقدام به تهیه گزارش مغرضانه و تحریف شده از روند سمینار نمودند از جمله وزارت خارجه آمریکا را متهم به مشارکت و مساعدت در حضور هیأت ایرانی نمودند که وزارت خارجه آمریکا هرگونه مشارکت در این سمینار را طی بیانیه‌ای تکذیب و اعلام کرد که این برنامه توسط بخش خصوصی برگزار گردیده و به هیچ وجه دولتی نبوده است.»

وزارت ارشاد همچنین افزوده است که دعوت از ارکستر سمفونیک پیتسبورگ در سال گذشته و در پی حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در نیویورک صورت گرفت اما پس از مذاکره با دبیر جشنواره موسیقی فجر به علت «کمبود وقت»، حضور این گروه در جشنواره فجر سال جاری منتفی گردید.

در بند دیگری از این بیانیه آمده است: «‌هیأت ایرانی به هیچ عنوان ملاقات یا گفت‌وگویی رسمی یا غیررسمی با مقامات آمریکایی نداشته است.»

ماجرای سفر هیأت نمایندگی وزارت ارشاد به آمریکا نشان می‌دهد که روابط ایران و آمریکا یکی از مواردی است که همچنان در میان محافل حکومتی ایران و آمریکا حساسیت‌های گسترده‌ای را برمی‌انگیزد.

Share