Share

در حوالی بندر بنغازی در شرق لیبی از صبح امروز، دوشنبه، ۳ نوامبر/۱۲ آبان نبردهای سهمگینی بین ارتش لیبی و شبه‌نظامیان اسلامگرا درگرفته است. ارتش در این میان به ساکنان بنغازی دستور داده شهر را تخلیه کنند.

نبرد سهمگین ارتش لیبی با اسلامگرایان در بنغازی

نبرد سهمگین ارتش لیبی با اسلامگرایان در بنغازی

از روز جمعه ۳۱ اکتبر/۹ آبان نبرد بین یگان‌هایی از ارتش لیبی با اسلامگرایان در بنغازی آغاز شده است. هدف ارتش لیبی پاکسازی بندر بنغازی از شبه‌نظامیان اسلامگراست.

بندر بنغاری، در کرانه خلیج سیدرا دومین شهر بزرگ لیبی و خاستگاه اولین ناآرامی‌ها و اعتراضات برای براندازی رژیم ۴۲ ساله سرهنگ قذافی بود. شبه‌نظامیان اسلامگرا به انصار الشریعه وابسته‌اند و با گروه «دولت اسلامی» (داعش) هم روابط نزدیکی دارند. پس از سقوط حکومت قذافی در سال ۲۰۱۱ بنغازی تحت تصرف شبه‌نظامیان گروه انصار الشریعه درآمد و تاکنون ارتش نتوانسته است کنترل این بندر مهم را به دست گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز ارتش لیبی با توپخانه، تانک و دیگر سلاح‌های سنگین مواضع اسلامگرایان انصارالشریعه در بندر بنغازی را هدف قرار داده است. در این نبردها یک ناوچه نیروی دریایی لیبی که در بندر بنغازی پهلو گرفته بود، آسیب دیده. شایعاتی مبنی بر غرق شدن ناوچه نیروی دریایی لیبی منتشر شده، اما این خبر هنوز تأیید نشده است.

شبه‌نظامیان انصار الشریعه در بنغازی

شبه‌نظامیان انصار الشریعه در بنغازی

جمعه ۳۱ اکتبر/۹ آبان الجریزه گزارش داده بود که بسیاری از خانه‌های مردم در اثر شلیک خمپاره و گلوله‌های توپ ویران شده و بسیاری از ساکنان بندر بنغازی آواره شده‌اند. مواد غذایی در شهر کمیاب است و مردم از نظر درمان و بهداشت در مضیقه قرار گرفته‌اند.

در لیبی عملاً دو حکومت و دو مجلس وجود دارد: مجلس نمایندگان لیبی که قانونی است و «مجلس شورای انقلابیون لیبی» که به گروه «فجر لیبی» و «انصارالشریعه» وابسته است. جامعه جهانی دو هفته پیش هشدار داده بود که اگر حکومت مرکزی لیبی نتواند بر کشور تسلط پیدا کند، این کشور به پناهگاهی برای شبه‌نظامیان اسلامگرا تبدیل می‌شود و آزادی‌های مدنی مردم بیش از پیش به خطر می‌افتد.

عفو بین‌الملل ۸ آبان/۳۰ اکتبر نسبت به نقض حقوق بشر و جنایات جنگی از سوی شبه‌نظامیان اسلامگرا در لیبی هشدار داده بود. در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است: «شبه‌نظامیان لیبی به مناطق مسکونی حمله می‌کنند، جان و مال مردم را مورد تعرض قرار می‌دهند و مخالفانشان را شکنجه و اعدام می‌کنند.»

Share