Share

ارتش عراق در حال تدارک تهاجمی بزرگ با شرکت ۲۰ هزار سرباز عراقی و کمک مشاوران نظامی آمریکاست. این تهاجم قرار است در بهار سال ۲۰۱۵  در تمام سرزمین‌های تحت اشغال دولت اسلامی (داعش) در عراق صورت گیرد.

هدف این عملیات بازپس‌گیری سرزمین‌های تحت اشغال نیروهای دولت اسلامی در شمال و غرب عراق است

هدف این عملیات بازپس‌گیری سرزمین‌های تحت اشغال نیروهای دولت اسلامی در شمال و غرب عراق است

هدف این عملیات بازپس‌گیری سرزمین‌های تحت اشغال نیروهای دولت اسلامی در شمال و غرب عراق است که باید تا پایان بهار به انجام برسد. بدین ترتیب شهرهای مهمی مانند موصل و شاهراه‌های مهم ارتباطی تا مرز سوریه دوباره تحت کنترل نیروهای عراق قرار می‌گیرد.

در هفته‌های گذشته در درگیری‌هایی که نیروهای ارتش و گروه‌های نظامی کرد عراق با نیروهای داعش داشتند، توانستند موفقیت‌های کوچکی را به‌دست آورند.

در اطلاعاتی که روزنامه نیویورک تایمز از منابع دولتی آمریکا به‌دست آورده است، این تهاجم بزرگ نیاز به ماه‌ها تمرین همراه با  ۲۰ هزار سرباز و سرمایه‌گذاری استراتژیک دارد. درعین حال نظامیان آمریکایی به این نکته اشاره می‌کنند که اجرای موفقیت‌آمیز این طرح ممکن است با مشکل روبه‌رو ‌شود زیرا تا پایان دوره آموزشی که ماه‌ها به‌طول می‌انجامد دولت اسلامی وقت خواهد داشت دوبارهتجدید قوا کند. همچنین هنوز معلوم نیست که در چه شرایطی مشاوران نظامی آمریکایی می‌توانند واحدهای نظامی را در این جنگ همراهی کنند.

روز یکشنبه وزارت دفاع دولت کانادا اعلام کرد برای نخستین بار دو هواپیمای نظامی نیروی هوایی این کشور در عملیات ضد داعش شرکت کردند و مواضع دولت اسلامی را در نزدیکی شهر فلوجه بمباران کردند. این هواپیماها توانستند به اهداف خود حمله کنند و با امنیت به پایگاه خود در کشور کویت برگردند.

چندی پیش استفان هاپر، نخست‌وزیر کانادا، موافقت پارلمان این کشور را برای شرکت در عملیات مشترک ضد دولت اسلامی کشورها به رهبری آمریکا، جلب کرد.

Share