Share

جمهوری‌خواهان آمریکا در انتخابات میان‌دوره‌ای با به‌دست آوردن ۵۲ کرسی از مجموع ۱۰۰ کرسی، توانستند کنترل مجلس سنا را در دست بگیرند. پیش از این ۴۵ کرسی مجلس سنا در اختیار جمهوری‌خواهان بود.

۲۲۷ جمهوری‌خواه و ۱۴۵ دموکرات به مجلس نمایندگان راه یافته‌اند

۲۲۷ جمهوری‌خواه و ۱۴۵ دموکرات به مجلس نمایندگان راه یافته‌اند

در این انتخابات میان‌دوره‌ای که روز سه‌شنبه چهارم نوامبر / ۱۳ آبان برگزار شد، ۳۶ کرسی از ۱۰۰ کرسی‌ سنا، تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان، شماری از فرمانداری‌ها در ۵۰ ایالت آمریکا و بسیاری از پست‌های ایالتی و محلی به رأی گذاشته شد.

رقابت اصلی برای کسب شش کرسی کلیدی سنا در ایالت‌های ویرجینیای غربی، آرکانزاس، داکوتای جنوبی، مونتانا، کلرادو و جورجیا بود که جمهوری‌خواهان در هر شش کرسی به پیروزی دست یافتند. در این رقابت‌ها دموکرات‌ها توانستند ۴۵ کرسی مجلس سنا را به‌دست آورند.

همچنین بر اساس آخرین خبرها، ۲۲۷ جمهوری‌خواه و ۱۴۵ دموکرات به مجلس نمایندگان راه یافته‌اند و تکلیف کرسی‌های دیگر نیز به مرور اعلام می‌شود. هر چند از هم‌اکنون مشخص است که جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس نمایندگان را نیز در دست گرفته‌اند.

این برای نخستین‌ بار پس از سال ۲۰۰۶ است که جمهوری‌خواهان کنترل هر دو مجلس نمایندگان و مجلس سنا را با هم در اختیار گرفته‌اند.

در انتخابات فرمانداری‌ها نیز ۲۶ جمهوری‌خواه و ۱۳ دموکرات تاکنون انتخاب شده‌اند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا روز سه‌شنبه گفته بود نقشه انتخاباتی سنا «سخت به نفع جمهوری‌خواهان» بوده و این موضوع او را با دشوارترین دوره رقابت‌های انتخاباتی یک رئیس‌جمهوری که در دور دوم زمامداری‌اش با آن مواجه می‌شود، روبه‌رو کرده است.

کنترل جمهوری‌خواهان بر سنا باعث می‌شود تا باراک اوباما در دو سال آخر ریاست‌جمهوری‌اش با تنگناهای بیشتری مواجه باشد.

Share