Share

موید حسینی صدر، نماینده خوی و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران گفت اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهند در واردات قطعات هواپیما ۴۰۰ میلیون دلار تخلف شده است.

در یک دهه اخیر چندین مورد اختلاس مالی کلان تنها در رسانه‌های رسمی ایران منتشر شده است.

در یک دهه اخیر چندین مورد اختلاس مالی کلان تنها در رسانه‌های رسمی ایران منتشر شده است

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، موید حسینی صدر گفت: «در سال‌های گذشته و در شرایط تحریم یک نفر برای واردات قطعات هواپیما ۴۰۰ میلیون دلار از دولت وقت اعتبار گرفته است اما این قطعات هیچ‌گاه به کشور وارد نشده و پیگیری هم در مورد آن انجام نشده است.»

وی با بیان این‌که از طریق یک نامه به این تخلف پی برده است، افزود: «من مستندات این تخلف را دارم و اسم این شخص نیز هم‌اکنون در اختیار من است.» موید حسینی صدر همچنین گفت مجلس در این مورد پیگیری‌های خاص خود را آغاز کرده‌ است.

به‌گفته این نماینده مجلس، موارد زیادی از این دست در دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران وجود داشته است که افراد از دولت اعتبار گرفته‌اند تا کالا وارد کنند اما به بهانه تحریم کالا را وارد نکرده‌اند. با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، مسئولان حکومتی ایران بارها از اختلاس‌ها و تخلف‌های مالی کلان در دوران زمامداری احمدی‌نژاد سخن گفته‌اند و بیش از هر چیز دولت‌های او را عامل این تخلف‌ها دانسته‌اند.

روز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه سال جاری نیز ۱۴ نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس، خواستار روشن شدن موضوع خرید و فروش یک دکل ۱۰۰ میلیون‌ دلاری نفتی توسط وزارت نفت و شرکت تأسیسات دریایی شدند. به‌گفته آن‌ها خلاف اطلاعات طرح شده در اسناد مربوط به خرید دکل نفتی از شرکتی در ترکیه‌، این دکل به حوزه نفتی «پارس‌جنوبی» منتقل نشده است.

موید حسینی صدر در این‌باره نیز گفت هنوز علی لاریجانی پاسخی به این موضوع نداده است.

در یک دهه اخیر چندین مورد اختلاس مالی کلان تنها در رسانه‌های رسمی ایران منتشر شده است. اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در رابطه با فعالیت‌های گروهی از فعالان اقتصادی و دست‌اندرکاران سیستم بانکی، اختلاس یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی بیمه ایران و استانداری تهران، بدهی هشت هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی بابک زنجانی به وزارت نفت، اختلاس سه هزار میلیارد ریالی در استان فارس، اختلاس یک میلیارد تومانی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان، اختلاس یک میلیارد تومانی در وزارت ارشاد و ده‌ها مورد کوچک و یزرگ دیگر از جمله این موارد هستند که در بیشتر آن‌ها رد نام نمایندگان مجلس و مسئولان حکومتی دیده می‌شود.

Share