Share

بیت‌المقدس (اورشلیم) روز خشونت‌باری را پشت سر گذاشت. از سویی یک راننده فلسطینی با خودرو خود به سوی مردم راند و یک نفر را کشت و از سوی دیگر در منطقه حساس مسجد‌الاقصی درگیری‌های شدیدی رخ داد.

یک راننده فلسطینی با خودرو خود به سوی مردم راند و یک نفر را کشت و خود نیز کشته شد.

یک راننده فلسطینی با خودرو خود به سوی مردم راند و یک نفر را کشت و خود نیز کشته شد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، در پی حمله یک فلسطینی با خودرو به سوی عابران پیاده در ایستگاهی واقع در بیت‌المقدس شرقی، یک مأمور پلیس اسرائیل کشته و چندین نفر زخمی شدند. این منطقه فلسطینی‌نشین در اشغال اسرائیل قرار دارد.

فرد حمله‌کننده هنگامی که از خودرو خود خارج شده بود تا به مردم حمله کند توسط پلیس مورد هدف قرار گرفت و کشته شد.

حمله مشابهی دو هفته پیش در روز ۲۲ اکتبر چند صد متر دورتر از این محل رخ داد. یک فلسطینی از محله پرتنش سیلوان در شرق بیت‌المقدس با خودروی خود به سوی مردمی که از تراموا خارج می‌شدند راند و یک کودک و یک اکوادوری را کشت و خود نیز کشته شد.

در رویداد امروز چهارشنبه ۵ نوامبر / ۱۴ آبان، راننده خودرو شناسایی شد. او یک فلسطینی ۳۸ ساله از اردوگاه پناهندگی شویفات بود. شویفات یکی از محله‌های بیت‌المقدس شرقی است که از چند ماه پیش صحنه تنش‌های جدیدی بود و احتمال وقوع سومین دور انتفاضه از این درگیری‌ها می‌رفت.

جنبش اسلامی حماس بدون آن‌که به‌صراحت مسئولیت این حمله را بر عهده گیرد اعلام کرد که عامل آن ابراهیم الاکاری نام داشت و عضوی از حماس بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل این حملات را «نتیجه مستقیم اقدامات ابومازن (محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین) و شرکای آن حماس» دانست که به‌گفته وی «اذهان را تحریک می‌کنند».

پلیس‌های اسرائیلی در مسجدالاقصی

پیش از این رویداد، صبح چهارشنبه جوانان فلسطینی و پلیس اسرائیل در منطقه مسجدالاقصی به‌شدت درگیر شدند.

برای فلسطینی‌ها مسجدالاقصی «خط قرمز» محسوب می‌شود.

برای فلسطینی‌ها مسجدالاقصی «خط قرمز» محسوب می‌شود.

دولت اسرائیل به دنبال تیراندازی به «یهودا گلیک»، خاخام راستگرای یهودی، ۳۰ اکتبر / ۸ آبان در مسجدالاقصی را به روی پیروان همه ادیان بست اما فردای آن روز به‌شرط عدم ورود مردان کمتر از ۵۰ سال در آن را بار دیگر گشود.

درگیری‌های جدید در پی فراخوانی صورت گرفت که تندروهای یهودی سه‌شنبه شب برای حمایت از «یهودا گلیک» منتشر کردند و گفتند که به‌شکل گسترده روز چهارشنبه در اطراف مسجدالاقصی گرد خواهند آمد.

روز چهارشنبه ۱۰۰ تن از تندروهای یهودی که از مسجدالاقصی دیدن می‌کردند حق نیایش خود در سومین مکان مقدس مسلمانان را اعلام کردند و همین موضوع خشم فلسطینی‌های مسلمان را برانگیخت.

پلیس اسرائیل می‌گوید، فلسطینی‌ها در شب به مسجدالاقصی رفتند و همین‌که درِ ویژه غیرمسلمانان باز شد به سوی پلیس که از بازدیدکنندگان حفاظت می‌کرد سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند.

شاهدان می‌گویند، پلیس اسرائیل وارد محوطه شد و فلسطینی‌ها را به داخل مسجدالاقصی کشید و سپس وارد مسجد شد که این اقدام بی‌سابقه پلیس در یک مکان مقدس برای مسلمانان تحریک‌آمیز قلمداد شد.

درگیری‌ها به اطراف مسجدالاقصی در منطقه قدیمی شهر نیز کشیده شد، و حدود ۱۰۰ پلیس در این منطقه مستقر شدند.

مأموران پلیس به سوی معترضان که در دروازه‌های مسجدالاقصی گرد آمده بودند و در میان آن‌ها کودکان بسیاری دیده می‌شدند، گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی شلیک کردند.

پس از یک آرامش موقت در ظهر امروز، درگیری‌ها در منطقه قدیمی شهر و همچنین در اردوگاه پناهندگی شویفات و محله‌های العیساویه و التور بار دیگر از سر گرفته شد.

تنش در شرق بیت‌المقدس عوامل مختلفی دارد اما برای فلسطینی‌ها مسجدالاقصی «خط قرمز» محسوب می‌شود.

اردن یکی از دو کشور عرب که با اسرائیل پیمان صلح بسته است در اعتراض به اقدامات اسرائیل در بیت‌المقدس، سفیر خود را از این کشور فراخواند.

رهبران فلسطین از شورای امنیت سازمان ملل خواسته‌اند تا جلسه ویژه در این رابطه تشکیل دهد.

Share