Share

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود درباره ایران، از عدم شفاف‌سازی جمهوری اسلامی در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ایش نوشته است. ایران می‌گوید آژانس تاکنون در این‌باره سند قانع‌کننده‌ای ارائه نداده است.

وکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

وکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ۱۸ صفحه‌ای خود که عنوان آن «اجرای موافقت‌نامه پادمان معاهده عدم اشاعه هسته‌ای (ان‌پی‌تی) و مفاد مربوطه قطعنامه‌های شورای امنیت در جمهوری اسلامی ایران» است، گفته است از آن‌جا که ایران به پرسش‌های آژانس در مورد تحقیقات این کشور برای ساخت سلاح هسته‌ای پاسخی نداده است بررسی‌ها در زمینه ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران پیشرفتی نداشته است.

یوکیا آمانو افزوده است: «ایران هیچ توضیحی که آژانس را قادر به شفاف‌سازی در مورد اقدامات عملی باقی‌مانده کند، ارائه نداده و اقدام عملی تازه‌ای نیز به‌عنوان گام بعدی چارچوب همکاری، پیشنهاد نکرده است.»

در همین حال آمانو گفته است که ایران در هیچ یک از تأسیسات خود اورانیوم را در سطح بالاتر از پنج درصد، غنی‌سازی نکرده و تمام ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد این کشور، از طریق رقیق‌سازی یا تبدیل، به اکسید اورانیوم تبدیل شده است.

همچنین غنی‌سازی اورانیوم با غنای پنج درصد، با همان میزانی که در گزارش پیشین یوکیا آمانو آمده بود، ادامه یافته است. مقدار این مواد در این گزارش ۸۳۹۰/۳ کیلوگرم اعلام شده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفته است که ایران دسترسی آژانس به کارگاه‌های تولید سانتریفیوژ و تأسیسات ذخیره‌سازی، را فراهم کرده است.

ایران: «ابعاد احتمالی نظامی» برنامه هسته‌ای حرف تکراری است

رضا نجفی، سفیر و نماینده دایم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به گزارش آمانو گفت: «طبق این گزارش، هیچ چیز پنهانی در برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد و نگرانی‌های تصنعی برخی کشورهای غربی در مورد برنامه هسته‌ای ایران بی‌پایه و اساس است.»

رضا نجفی گفت که ایران پیش از این، بخش مربوط به «ابعاد احتمالی نظامی» برنامه هسته‌ای خود را رد کرده و گزارش آمانو «تکراری» است.

رضا نجفی گفت که ایران پیش از این، بخش مربوط به «ابعاد احتمالی نظامی» برنامه هسته‌ای خود را رد کرده و گزارش آمانو «تکراری» است.

وی افزود: «این‌که آژانس نمی‌تواند به دلیل عدم اجرای پروتکل الحاقی نسبت به عدم وجود فعالیت‌های اعلام نشده اطمینان بدهد تنها مختص ایران نیست و همه اعضایی‌ که پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کنند همین وضعیت را دارند.»

نجفی گفت ایران برای حدود سه سال پروتکل الحاقی را اجرا می‌کرد که با ارسال موضوع برنامه هسته‌ای این کشور به شورای امنیت و آغاز تحریم‌ها علیه آن، اجرای این پروتکل نیز از سوی ایران متوقف شد اما اگر تمام تحریم‌ها برداشته شوند اجرای دوباره آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی بخشی از گزارش آمانو درباره الزامات قطعنامه‌های شورای امنیت از دید آژانس را «تکراری» دانست و گفت ایران آن قطعنامه‌ها را قانونی نمی‌داند.

رضا نجفی همچنین گفت که ایران پیش از این، بخش مربوط به «ابعاد احتمالی نظامی» برنامه هسته‌ای خود را رد کرده و این بخش هم «تکراری» است.

وی تأکید کرد: «آژانس تابه‌حال سند متقنی ارائه نداده است تا ایران آن‌ها را بررسی کند.»

گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی ارائه شده که سه هفته بیشتر به زمان تعیین‌شده برای توافق نهایی هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ باقی نمانده است.

مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه کشورهای ۱+۵ که شامل بریتانیا، فرانسه، روسیه، آمریکا، چین و آلمان است تا روز ۲۴ نوامبر / ۳ آذر تمدید شده است. این مذاکرات برای رسیدن به توافقی جامع است که از یک سو ایران بتواند به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ادامه دهد و از سوی دیگر کشورهای مذاکره‌کننده اطمینان یابند برنامه‌های ایران نظامی نخواهد بود.

در صورت به موفقیت رسیدن این مذاکرات، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران متوقف و سپس به تدریج برطرف خواهد شد.

Share