Share

منابع خبری در ایران می‌گویند پروتزها و تجهیزات پزشکی چینی به نام محصولات آمریکایی و سوئیسی در بازار به مردم فروخته می‌شود و همین موضوع سلامتی بیماران را به خطر انداخته است.

Hospital

روزنامه شهروند روز شنبه ۱۷ آبان در گزارشی نوشت: «جنس‌های چینی دیگر از همه جا سر درآورده‌اند، به هیچ کجا رحم نمی‌کنند، حتی جایی که جان انسان‌ها در میان است. پیش از این بارها درباره داروهای چینی و مواداولیه‌ای که از این کشور به ایران سرازیر می‌شود، هشدار داده‌اند اما هرچقدر هم که بگویند این‌ها بی‌کیفیت هستند، نامرغوب‌اند، به درد بخور نیستند، باز هم به خاطر قیمت‌های پایینی که دارند، برای گروهی، شرکتی و کارخانه‌ای مرغوب‌اند.»

بر اساس این گزارش «جنس‌های چینی» به تجهیزات پزشکی هم راه یافته‌اند و این اجناس که از کیفیت پایینی برخوردارند، روانه بازار ایران می‌شوند.

مرتضی خدایی، رئیس شعبه ۵١ تعزیرات حکومتی استان تهران گفته: «خیلی از محصولات پزشکی چینی شده‌اند، بدون این‌که نام و نشانی از چین داشته باشند. پروتزهایی که برای دردها و اختلالات مفاصل و ارتوپدی استفاده می‌شوند چینی هستند اما به اسم آمریکایی، سوییسی، کانادایی فروخته می‌شود.»

او از پروتزهای زانویی می‌گوید که قیمت تمام شده آن‌ها ٨٠٠‌ هزار تومان است اما ١۵ تا ١٨‌میلیون تومان به بیماران فروخته می‌شود.

به گفته خدایی، «در حوزه تجهیزات پزشکی، میلیاردها دلار پول جابه‌جا می‌شود اما کسی متوجه این حوزه نیست، برخی واردکنندگان بر سر مردم بلا می‌آورند. درحال حاضر چند پرونده که وضع بدی دارند، در تعزیرات رسیدگی می‌شود.»

آذر ماه ‌سال گذشته، شماری از نمایندگان مجلس از وجود محصولات پزشکی غیراستاندارد در بازار کشور خبر داده بودند؛ محصولاتی مانند پروتزها که معمولا خریدشان به عهده بیماران است و بیمارستان‌ها مسئولیتی در برابر کیفیت‌شان ندارند.

محمد رازی، رئیس انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب‌های ورزشی نیز درباره کیفیت پروتزهای چینی می‌گوید: «این پروتزها زود خراب می‌شوند، زودتر دچار لقی می‌شوند، زمینه عفونت را مساعد می‌کنند و مسمومیت با فلز یا مسمومیت مزمن ایجاد می‌کند.»

انتقاد رئیس انجمن جراحی زانو به سازمان‌های نظارتی است که به گفته او وظایف نظارتی خود را به خوبی انجام نمی‌دهند.

تاثیر تحریم‌ها بر کیفیت وسایل پزشکی

بنابر این گزارش، تحریم‌های علیه ایران معیارها را عوض کرده و کیفیت‌ها را پایین آورده است. اما  با وجود کمرنگ شدن تحریم‌ها در بخش‌های پزشکی، جنس‌های بی‌کیفیت چینی نه‌تنها خیال خارج شدن از بازار تجهیزات پزشکی را ندارند که بیش از پیش جای پای خود را محکم کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل به دلیل اینکه گمان می‌رود برنامه هسته‌ای ایران اهداف غیر صلح‌آمیز داشته باشد، از سال ۲۰۰۶ چند دور تحریم‌ علیه ایران اعمال کرده است. در کنار این، شماری از کشورها از جمله آمریکا نیز تحریم‌هایی فراتر از تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران برقرار کرده‌اند.

Share