Share

در حالی که یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران پیشتر گفته بود در طرح جرم سیاسی، حصر خانگی جایگزین زندان می‌شود، اما الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس این موضوع را تکذیب کرده است.

mousavi rahnavard

به گزارش سایت عصر قانون، رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس ایران می‌گوید که در طرح جرم سیاسی اصلا چیزی بهعنوان حصر خانگی وجود ندارد. تنها بحث استفاده از ظرفیت پیش‌بینی شده در قانون مجازات اسلامی در خصوص استفاده از دستبند و پابند الکترونیکی است که آن هم مربوط به موارد خاص است اما اینکه عنوان حصر خانگی در طرح جرم سیاسیموجود باشد، این بحث نیست.

طرح «جرم سیاسی» سال جاری در کمیسیون قضایی مجلس تصویب و برای بررسی و تصویب نهایی به هیأت رئیسه مجلس تحویل داده شده است.

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس، با اشاره به «مجازات بدل از حبس» گفته بود: «ما در طرح جرم سیاسی این ظرفیت را به صورت بدل از حبس و حصر خانگی دیده‌ایم، ولی مصادیق آن را نگفته‌ایم. مصادیق را خود دستگاه قضایی در قوانین و آیین نامه‌های داخلی تعیین کرده و می‌توانند حصر خانگی (زندان خانگی) و استفاده از دستبند و پابند الکترونیکی را در قبال مجرمان سیاسی انجام دهند.»

همچنین محمد کیانوش راد، عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به این اظهارات ابوالفضل ابوترابی می‌گوید که در صورت صحت چنین مساله‌ای «این امر کاملا سیاسی و تنها در جهت وجهه قانونی دادن به حصر غیرقانونی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی است.»

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی هستند. این درحالی است که تاکنون در هیچ دادگاهی محاکمه نشده و محکومیتی دریافت نکرده‌اند.

Share