Share

درحالی که برخی منابع خبری از ورود ۸۰ وسیله نقلیه نظامی روسیه به مناطق تحت کنترل شورشیان اوکراین در روز شنبه خبر داده‌اند، میخاییل گورباچف نسبت به وقوع «جنگ سرد جدید» هشدار داد.

Ost Ukraine

روسیه اتهام ورود نیرو‌های نظامی‌اش به شرق اوکراین را «تحریک‌کننده» خواند و رد کرد.

این مشاهدات با ادعای مقامات اوکراینی در روز جمعه (۷ نوامبر) سازگار است که روسیه را متهم به ارسال تجهیزات نظامی به خاک اوکراین کرده‌اند. خبرهای اخیر می‌تواند نشان از افزایش خصومت‌ها در این منطقه باشد.

روسیه روز جمعه هفتم نوامبر این اتهام را «تحریک‌کننده» خواند و رد کرد.

همزمان با این تحولات میخاییل گورباچف، رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی، درباره آغاز «جنگ سرد جدید» بر سر مسئله اوکراین هشدار داد.

گورباچف انتقاد کرده که پروتکل‌های سال ۱۹۸۹ برای همزیستی غرب و شرق و رفع جنگ سرد رعایت نشده‌اند. او جدل‌های اخیر بر سر اوکراین را جنگ تبلیغاتی و نظامی‌گری ناتو دانست.

Gorbachev

میخاییل گورباچف، رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی

گورباچف در سخنرانی خود به مناسبت بیست وپنجمین سالگرد فروپاشی دیوار برلین، گفته است که «ما باید اطمینان حاصل کنیم که تنش‌های اخیر تحت کنترل قرار بگیرند.»

او این تنش‌ها را آغاز جنگ سردی جدید خواند و غرب را متهم کرد که پس از فروپاشی بلوک کمونیسم به نوعی «پیروزی‌باوری» دچار شده است.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، سه ستون مجزا صبح روز شنبه مشاهده شده‌اند؛ یکی از آنها نزدیک شهر دونتسک، و دو ستون دیگر خارج از شهر اسنیژه در ۸۰ کیلومتری شرق دونتسک قرار داشته‌اند. بیشتر آن‌ها کامیون‌های باری و برخی از آنها حاوی خمپاره‌انداز، موشک‌انداز و توپ بوده‌اند.

دیروز هفتم نوامبر مقامات اوکراینی نیز مدعی شده‌ بودند که روسیه بار دیگر تجهیزات جنگی شامل ۳۲ تانک، ۱۶ خمپاره‌انداز، ۳۰ کامیون و نفرات و مهمات به شرق این کشور فرستاده است.

بیشتر بخوانید: روسیه به تحرکات نظامی جدید در شرق اوکراین متهم شد

Share