Share

نیروی هوایی آمریکا کاروانی متعلق به گروه دولت اسلامی را در حوالی شهر موصل از بین برده است اما مقامات رسمی آمریکا روز شنبه گفتند که مشخص نیست آیا خودروی فرمانده اصلی این گروه، ابوبکر البغدادی در میان خودروهای هدف قرار گرفته بوده یا نه.

US air stricke ti ISIS

ژنرال پاتریک ریدر، سخنگوی فرماندهان نظامی آمریکا گفته است که ارتش آمریکا شواهدی در دست دارد که این کاروان متشکل از رهبران گروه اسلامی و القاعده بوده است که اکنون کنترل بخش‌های بزرگی از سوریه و عراق را در دست دارند.

این کاروان شامل 10 کامیون نظامی متعلق به دولت اسلامی بوده است.  ژنرال ریدر گفته ست که حملات گروه ائتلاف غلیه داعش را در بعداط ظهر روز گذشته تایید می‌کند. بر مبنای اطلاعات رسیده، قرار بوده گروهی از رهبران دولت اسلامی در نزدیکی موصل جمع شوند.

به گفته ساکنان شهر موصل، دولت اسلامی از زمان آغاز حملات هوایی استراتژی خود را تغییر داده و از وسائل نقلیه با مشخصات پایین استفاده می کنند تا کمتر هدف حمله قرار بگیرند.

یکی از مقامات شهر موصل گفته است که جسد 50 سرباز دولت اسلامی پس از جملات روز گذشته به شهر آورده شده است.

موصل بزرگ‌ترین شهر شمال عراق از ماه ژوئن مورد حمله نیروهای داعش قرار گرفت و یک ماه بعد، فیلمی منتشر شد که البغدادی را در حال موعظه در مسجد جامع این شهر نشان می‌داد.

روز شنبه تلویزیون الحدث خبر از حملات هوایی به رهبری آمریکا داد. مقامات رسمی دولت اسلامی برای اظهارنظر در این زمینه در شبکه تلویزیونی حاضر نشدند اما دو شاهد عینی به خبرگزاری رویترز گفتند که این حمله هوایی خانه‌ای را که افسران دولت اسلامی در آن برای دیدار جمع شده بودند، هدف فرار داده بود.

تلویزیون الحدث گزارش داده که ده‌ها نفر از مردم در منطقه القائم کشته و زخمی شده‌اند و وضعیت ابوبکر البغدادی نیز نامشخص است.

محمود خلاف، یکی از مقامات استان الانبار تایید کرده است که این حمله هوایی در القائم انجام شده اما جزئیات آن را ذکر نکرده است.

ائتلاف ضد داعش این حمله را در طول شب انجام داده و و در جریان آن یک خودروی زرهی و دو ایست بازرسی داعش در نزدیکی شهر قائم هدف قرار گرفته‌اند.

نیروهای داعش که کنترل بخش‌های گسترده‌ای از عراق و سوریه را در اختیار دارند، از حدود سه ماه پیش، هدف حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا قرار داشته‌اند و در این حمله‌ها، صدها خودروی متعلق به داعش و چندین مقر و پایگاه آن از میان رفته‌‌اند.

علا.وه بر این، اوایل ماه نوامبر، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که برای تقویت نظامیان عراق و آموزش آنها برای مقابله با دولت اسلامی، ۱۵۰۰ سرباز تازه‌نفس به عراق اعزام می‌کند.

Share