Share

بر اساس برخی گزارش‌ها، احتمالاً علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبری ایران در امور بین‌الملل و رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برای پیوستن به مذاکرات هسته‌ای راهی عمان می‌شود.

IRAN-NUCLEAR-POLITICS

به گزارش پایگاه خبری «المانیتور»، برخی منابع رسمی که نخواسته‌اند نام آنها فاش شود، روز شنبه هشتم نوامبر با اعلام خبر بالا افزوده‌اند که او به مذاکرات سه‌جانبه بین محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با جان کری همتای آمریکایی‌اش و کاترین اشتون، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا خواهد پیوست.

ولایتی هفته گذشته در نشستی مشترک با وزیر خارجه نروژ در تهران، ضمن تمجید از نقش عمان به عنوان میزبان مذاکرات سه‌حانبه هسته‌ای گفته‌بود که ایران به دنبال توافقی سریع برای این مسأله است. به گزارش خبرگزاری «مهر»، ولایتی روز دوم نوامبر گفته‌بود که ایران خواهان دستیابی فوری به توافقی همچون توافق ژنو در سال گذشته است.

velayati

علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبری ایران در امور بین‌الملل و رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام

روزنامه «هافنینگتن‌پست» نیز با بازنشر این خبر از المانیتور گفته‌است که رهبر ایران یک دیپلمات بلندپایه کمکی را به مذاکراتی می‌فرستد که امروز یکشنبه نهم نوامبر آغاز خواهند شد.

همزمان علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در جمع خبرنگاران اعلام کرد «احتمال اینکه خروجی مذاکرات عمان نوعی توافق باشد منتفی نیست.»

با این حال او ادامه داد به هیچ‌وجه نمی‌شود خوشبینانه گفت که همه چیز در عمان به پایان می‌رسد.

بیشتر بخوانید: ابراز امیدواری ایران به نقش عمان برای توافق در مذاکرات هسته‌ای

انعکاس در رسانه‌های ایرانی

رسانه‌های رسمی ایران نیز پس از انتشار این گزارش به بازنشر آن اقدام کرده‌اند. پایگاه خبری «باشگاه خبرنگاران» با انتشار این خبر تاکید کرده‌است که اعزام احتمالی ولایتی به مذاکرات مسقط، نشان از قریب‌الوقوع‌بودن توافق هسته‌ای دارد.

با این حال، المانیتور در گزارش تکمیلی خود خبر داده‌است که برخی از روزنامه‌نگاران ایرانی، ولایتی را حاوی پیام رهبر ایران به جان کری می‌دانند که پاسخی به مکاتبه اوباما با اوست. در روزهای اخیر افشای خبر نامه‌نگاری مخفیانه اوباما با آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، جنجال‌برانگیز شده‌بود.

ایران در ماه نوامبر سال گذشته طی توافقی با قدرت‌های جهان کار غنی‌سازی با درصد بالا (اورانیوم ۲۰ درصد) را متوقف کرد. اما هنوز فعالیت‌های غنی‌سازی با درصد پایین ادامه دارد. با این حال در توافق صورت گرفته در سال گذشته، ایران پذیرفته بود که ذخایر اورانیوم با غنای پایین را نیز محدود نگه دارد و تولیدات جدید را به ترکیبی اکسیدی بدل کند که قابلیت کمتری برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را فراهم می‌کند.

با به پایان رسیدن مهلت تعیین‌شده در ۲۴ نوامبر، قرار است توافقی بلندمدت جای توافق کوتاه‌مدت گذشته را بگیرد.

به گفته عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، میزان غنی‌سازی اورانیوم و تعداد سانتریفیوژهای ایران از موارد اصلی محل اختلاف در مذاکرات هسته‌ای و همچنین موضوع اصلی مذاکرات نهم نوامبر در مسقط است.

Share