Share

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکشنبه ۱۸ آبان، از اجرای کامل طرح «فیلترینگ هوشمند» شبکه‌های اینترنتی ظرف شش‌ماه آینده خبر داد.

vaezi

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمود واعظی در حاشیه سمینار تشریح برنامه‌های وزارت ارتباطات برای گذر به نسل جدید آدرس های عددی اینترنت گفته «سیاست ما این نیست که از یک پژوهشگاه برای اجرای این پروژه استفاده کنیم و قصد داریم از بخش های علمی و پژوهشی کشور برای راه اندازی فیلترینگ هوشمند بهره ببریم.»

وزیر ارتباطات دولت موسوم به اعتدال با تأکید بر نگاه جدی دولت، اعلام کرد که فاز نخست فیلترینگ هوشمند سایت‌های اینترنتی ظرف ماه آینده اجرا می‌شود.

فیلترینگ هوشمند چیست؟

بنابر اظهارات مسئولان ایرانی، فیلترینگ هوشمند، سیستمی‌ است که بجای فیلتر کردن تمام یک وب‌سایت بر روی اینترنت، به فیلتر بخش‌ها و صفحات به زعم مراجع قضایی «نامطلوب» می‌پردازد.

با نرم‌افزار فیلترینگ هوشمند تصویر، فیلم و متن، تشخیص محتوای وب‌سایت‌های مختلف و اعمال سانسور بر آن دسته از صفحاتی که از سوی مرکز ملی فضای مجازی دارای «محتوای نامناسب» خوانده شده‌اند، بدون نیاز به بستن کل دامنه ممکن می‌شود.

پیشتر قوه قضائیه با ایراد به وزارت ارتباطات، مدعی شده بود که از زمان طرح این موضوع، تعریف مشخصی درباره «فیلترینگ هوشمند» صورت نگرفته است.

محمود واعظی ادامه داد که «بحث فیلترینگ هوشمند سایت‌های مستهجن و ضد اخلاقی موضوعی است که مورد درخواست مردم و خانواده های آنها می‌باشد.»

همچنین او دلیل توافق شرکت ارتباطات زیر ساخت و پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات را که در ماه گذشته صورت پذیرفت، رصد سایت‌های ضداخلاقی و فیلترشکن‌ها دانست.

Share