Share

در حمله‌ ارتش سوریه با بمب‌های بشکه‌ای به شهر الباب در شمال حلب، دستکم ۲۱ غیرنظامی کشته و ۱۰۰ نفر مجروح شدند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید بمب‌ها به کمک هلی‌کوپتر پرتاب شده‌اند.

Syria

نهاد ناظر بر حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن) از حمله ارتش سوریه با بمب‌های بشکه‌ای به منطقه الباب خبر می‌دهد. کنشگران این نهاد می‌گویند ۲۱ نفر در حمله به این منطقه در شمال حلب جان خود را از دست داده‌اند و امکان می‌رود تعداد قربانیان بیش از این شود. در میان کشتگان شماری زن و کودک به چشم می‌خورند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید این بمب‌ها از هلی‌کوپترها و جنگنده‌ها به سوی مردم پرتاب شده‌اند.

بمب‌های بشکه‌ای که در جنگ داخلی سوریه  به کار گرفته می‌شوند، بشکه‌هایی حاوی  مهمات و براده آهن و تکه‌های تیز فلزی هستند که هنگام اصابت از بلندی به زمین منفجر شده و به شعاع وسیعی آسیب می‌رسانند.

حلب از کانون‌های مرکزی نبرد در جنگ داخلی سوریه و از مناطق تحت تسلط داعش است. شورشیان سوری در حلب، هم از سوی نیروهای «دولت اسلامی» و هم از طرف نیروهای دولتی تحت محاصره و فشار قرار دارند.

نیروی هوایی سوریه هم شهرهای تحت اختیار داعش را بمباران می‌کند و هم محلات و مناطقی را که تحت کنترل مخالفان هستند.

این حمله در حالی انجام گرفته که استفان د میستورا، فرستاده عالی سازمان ملل در امور سوریه در تلاش است تا طرحی را برای برقراری مناطق تحت آتش‌بس در سوریه اجرا کند. به گزارش روزنامه “الوطن” چاپ سوریه، میستورا می‌خواهد با این طرح، ارسال کالا و مایحتاج به مناطق بحرانی را تسهیل کند.

د میستورا عصر شنبه ۸ نوامبر برای مذاکراتی سه جانبه به دمشق سفر کرد. قرار است او علاوه بر بشار اسد، با نمایندگان وزارت خارجه و اپوزیسیون سوریه دیدار کند.

این دومین سفر د میستورا به سوریه است. این دیپلمات ایتالیایی-سوئیسی در ماه ژوئیه به جانشینی اخضر ابراهیمی برگزیده شد. ابراهیمی در ماه مه و پس از شکست دو نشست ژنو یک و ژنو و بی حاصل ماندن تلاش‌هایش برای حل دیپلماتیک بحران سوریه، استعفا کرد.

Share