Share

سپاه پاسداران انقلاب ایران می‌گوید در ساخت و تجهیز سایت هسته‌ای فردو فعال بوده و از پدافند و سازه‌های نظامی این نهاد برای تأمین این مرکز هسته‌ای استفاده شده است.

رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران ایران

رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران ایران

رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران ایران می‌گوید این نهاد نظامی در ساخت مرکز هسته‌ای فردو «به شدت فعال بوده است».

شریف در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسکانیوز گفت: «آنچه دشمنان ما را به‌شدت ناراحت کرده است حضور سپاه در ساخت و ساز مراکز هسته‌ای و حفاظت از آنان است.»

به‌گفته او«سپاه این مراکز را به‌گونه‌ای تجهیز کرد که در مقابل حملات پیشرفته دشمن ایمن باشد.»

رمضان شریف افزود: «سپاه هزینه‌های فراوانی برای ساخت و ساز مرکز هسته‌ای فردو انجام داده و به‌طور جدی در ساخت و ساز این مراکز از پدافند و سازه‌های سپاه استفاده شده است.»

عباس عراقچی، ‌یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و معاون وزیر خارجه ایران، اردیبهشت‌ سال جاری نیز‌ در جمع هادیان سپاه پاسداران گفته بود: «سایت فردو ۷۰ متر زیر سنگ است و چون غربی‌ها نمی‌توانند آن را بزنند به دنبال تعطیل کردن آن بوده‌اند. اما آقای ظریف در مذاکرات محکم در مقابل اروپایی‌ها ایستاد و گفت که شما چون نمی‌توانید فردو را بزنید می‌خواهید آن را تعطیل کنید، بعد نطنز را که ۲۰ متر زیر خاک است بزنید، من اینجا نیامده‌ام که کشورم را در آستانه حمله قرار دهم.»

وجود سایت هسته‌ای فردو که در نزدیکی قم و در اعماق کوه‌ها قرار دارد، در سال ۲۰۰۹ فاش شد. ایران در فردو کار غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را انجام می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون چندین بار خواهان توقف غنی‌سازی در سایت فردو شده اما ایران می‌گوید نیروگاه فردو را تعطیل نخواهد کرد.

با این حال ایران در ماه نوامبر سال گذشته طی توافقی با قدرت‌های جهان کار غنی‌سازی با درصد بالا (اورانیوم ۲۰ درصد) را متوقف کرد اما هنوز فعالیت‌های غنی‌سازی با درصد پایین ادامه دارد.

مذاکرات تهران و شش قدرت جهانی بر سر برنامه و تأسیسات هسته‌ای ایران کماکان ادامه دارد. دور تازه این مذاکرات از روز یکشنبه ۱۸ آبان با حضور محمود جواد ظریف وزیر خارجه ایران، جان کری وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای در مسقط پایتخت عمان آغاز شده است.

پیش از این نیز ظریف، کری و اشتون در روزهای ۲۲ تا ۲۴ مهرماه با یکدیگر دیدار سه‌جانبه داشتند و درباره موضوع‌های اختلافی یعنی میزان غنی‌سازی اورانیوم ایران، نحوه لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق مذاکره کردند.

ایران و ۱+۵ به دلیل اختلاف‌نظرها در این سه موضوع، نتوانستند در ۲۰ ژوئیه / ۲۹ تیر ۱۳۹۳ با یکدیگر به توافق جامع دست یابند و به همین دلیل برای چهار ماه دیگر، مدت زمان مذاکرات جامع هسته‌ای و نیز توافق اولیه ژنو را که سوم آذرماه ۱۳۹۲ به آن دست یافتند تا سوم آذر ۱۳۹۳ / ۲۴ نوامبر تمدید کردند.

این مذاکرات برای رسیدن به توافقی جامع است که از یک سو ایران بتواند به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ادامه دهد و از سوی دیگر کشورهای مذاکره‌کننده اطمینان یابند برنامه‌های ایران نظامی نخواهد بود.

با پایان مهلت تعیین‌شده در ۲۴ نوامبر قرار است، توافقی بلندمدت جای توافق کوتاه‌مدت گذشته را بگیرد.

ایران و شش قدرت جهانی تلاش می‌کنند تا به توافقی بلندمدت در رابطه با انرژی هسته‌ای دست پیدا کنند. در ۱۰ سال اخیر، فعالیت‌های هسته‌ای ایران به ترس‌ها و گمانه‌زنی‌های فراوانی در رابطه با نظامی بودن این فعالیت‌ها دامن زده است.

Share