Share

شورای‌عالی کار در صدد است نشست فوق‌العاده‌ای برای تصمیم‌گیری پیرامون افزایش نرخ پایه سنوات کارگران و افزایش دوبرابری ‌آن برگزار کند. مرکز آمار ایران می‌گوید کسری بودجه ماهانه کارگران تهرانی یک میلیون تومان است.

دستمزد

خبرگزاری مهر به نقل از یک عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران، از بررسی نرخ پایه سنوات کارگران و تطبیق آن با عوامل بهره‌وری نیروی کار در نشستی ویژه خبر می‌دهد.

هادی ابوی به «مهر» گفته که شورای عالی کار، در روزهای آینده نشستی را با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت در زمینه‌های گوناگون برگزار خواهد کرد که یک مورد آن بررسی وضعیت پایه سنواتی مشمولان قانون کار است.

مهر می‌نویسد که وزارت کار در صدد افزایش پایه سنوایی گروه یک شغلی از ۵۰۰ تومان به ۱۰۰۰ تومان است که این میزان افزایش در گروه ۲۰ شغلی، از ۷۸۰ تومان به ۲۰۷۰ تومان خواهد رسید: «بنابراین دریافتی ماهیانه هر کاگر در کمترین میزان بابت پایه سنواتی از ۱۵ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.»

شورای عالی کار در تابستان سال گذشته هم، برای افزایش حق مسکن کارگران از ۱۰ هزار تومان به ۲۰ هزار تومان در هر ماه تصمیم‌گیری کرده بود که اجرایش با تاخیری چند ماهه همراه بود اما این مبلغ در سال جاری بر اساس همان مصوبه مرداد ۱۳۹۲ پرداخت می‌شود.

قبل از هادی ابوی، فرامرز توفیفی، مشاور عالی مجمع نمایندگان کارگران ایران در گفتگو با مهر از برنامه وزارت کار برای افزایش دو برابری پایه سنواتی کارگران در سال جاری خبر داده بود.

این خبر، مدتی پس از مستند شدن کسری بودجه چشمگیر کارگران تهرانی در گزارش مرکز آمار ایران اعلام می‌شود. مرکز آمار می‌گوید کارگران تهرانی برای تامین هزینه‌های خود، ماهانه ۸۲۲ هزار تومان و کارگران روستایی ماهانه ۹۲ هزار و پانصد تومان کسر بودجه دارند: در تهران ۷۰ درصد دستمزد کارگران صرف اجاره خانه می‌شود و بیش از ۵۰ درصد کارگران به شغل دوم فکر می‌کنند.

ابوالفضل فتح‌الهی، نایب‌ رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار در روز ۱۵ آبان به خبرگزاری ایسنا گفته است: «رایزنی‌ها برای حقوق و دستمزد سال ۹۴ کارگران هم‌اکنون آغاز شده و برخلاف رویه سال‌های قبل که برمبنای “نرخ تورم کلی” هزینه‌های سبد معیشت کارگران بررسی می‌شد امسال تنها روی تورم اقلام مصرفی سبد معیشتی متمرکز شده‌ایم تا دستمزدی عادلانه تعیین و تصویب شود.»

فتح‌الهی با اشاره به مبالغ اعلام شده در گزارش مرکز آمار ایرا‌ن تاکید کرده که میزان هزینه‌ها بیش از ۲ میلیون تومان است: «در حال حاضر حداقل دریافتی یک کارگر بسیار کمتر از این میزان است که دریافت این میزان حقوق حتی تأمین کننده نیازهای حداقلی یک خانوار ۴ نفره در ماه نیست.»

علی خدایی، عضو هیات مدیره کانون شورای اسلامی کار استان تهران هم یادآوری کرده که هرچند حداقل دستمزد کارگران به یک میلیون تومان نزدیک شده اما تنها کارگرانی این رقم را دریافت می‌کنند که دو فرزند داشته و از مزایای حق بن و خواروبار برخوردار باشند.

Share