Share

در پی دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، شورای عالی اداری، طرح احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را پس از ۷ سال توقف، به تصویب رساند.

۱۸ تیرماه ۱۳۸۶ به دستور محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت ایران، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی منحل شد.

۱۸ تیرماه ۱۳۸۶ به دستور محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت ایران، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی منحل شد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، لغو مصوبه مورخ تیرماه ۱۳۸۶ شورای عالی اداری در مورد تشکیل دو معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور و در پی آن تصویب کلیات احیا و تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در جلسه عصر روز دوشنبه ۱۹ آبان‌ماه شورای عالی اداری کشور انجام شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت نیز گزارش داد اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، در جلسه شورای عالی اداری از احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به‌عنوان یک مطالبه کارشناسان و صاحب نظران از دولت و رئیس‌جمهور یاد کرد و گفت: «این موضوع از یک سو در دوره انتخابات توسط رئیس جمهوری وعده داده شده بود و از سوی دیگر این سازمان برای کشورهای در حال توسعه که دارای برنامه‌های میان‌مدت و کوتاه‌مدت توسعه‌ای هستند یک امر ضروری محسوب می‌شود.»

وی احیاء سازمان مدیریت و اصلاح نقاط ضعف گذشته آن را برای «مدیریت صحیح بر امور کشور» و «توسعه متوازن و با برنامه کشور» ضروری خواند و گفت: «متأسفانه پس از انحلال، بخش زیادی از نیروی انسانی و توان کارشناسی این مجموعه تضعیف شد.»

اسحاق جهانگیری از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور خواست ظرف دو هفته آینده نظرات و دیدگاه‌های کارشناسان صاحب‌نظر در زمینه شرح وظایف و ساختار این سازمان را جمع‌آوری و در جلسات آتی مطرح کنند.

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران از ادغام دو سازمان امور اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه تشکیل شده بود. سازمان برنامه و بودجه در سال ۱۳۲۷ در ایران بنیاد گذاشته شد که وظیفه آن مراقبت و نظارت بر اجرای برنامه‌ها و لوایح بودجه بود.

۱۸ تیرماه ۱۳۸۶ به دستور محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت ایران، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی منحل شد و وظایف آن به دو معاونت ریاست جمهوری تحت عنوان‌های معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی منتقل شد.

حسن روحانی، در زمان رقابت‌های انتخاباتی، احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را یکی از اقدامات آینده خود در مقام ریاست جمهوری عنوان کرده بود. با این حال با وجود گذشت بیش از یک سال از شروع کار دولت یازدهم، شروع فعالیت این سازمان همچنان عملی نشده ‌است. مخالفت استانداران دولت یازدهم با این سازمان، از جمله دلایل عدم فعالیت آن عنوان شده است. استانداران معتقدند که شروع فعالیت این سازمان، کاهش قدرت و اختیارات آنها را در پی خواهد داشت.

به همین دلیل، در نشست روز دوشنبه شورای عالی اداری، اسحاق جهانگیری بر ضرورت مشورت با وزارت کشور و استانداران برای تصمیم‌گیری در مورد چگونگی رابطه شاخه‌های استانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با استانداران تأکید شد.

نمایندگان مجلس ایران خردادماه سال گذشته  با ۱۲۷ رأی موافق، ۴۷ رأی مخالف و هشت رأی ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر، یک فوریت طرح تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را به تصویب رساندند.

بر اساس این طرح نمایندگان خواستار ادغام معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور و تشکیل مجدد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شده بودند.

Share