Share

با شلیک سربازان اسرائیلی به صفوف تظاهرکنندگان در شهر الخلیل و کشته شدن یک جوان، تنش در کرانه باختری رود اردن و بیت‌المقدس شرقی گسترده‌تر شد.

Israel Hebron

درگیری میان فلسطینی‌ها و سربازان اسرائیلی ادامه دارد. روز سه‌شنبه ۱۱ نوامبر، جوانی در شهر الخلیل (هبرون) هدف گلوله یک سرباز اسرائیلی قرار گرفت و در بیمارستان درگذشت.

تیراندازی در پی تظاهرات و تجمع ضد اسرائیلی حدود ۱۵۰ نفر انجام شد که سنگ و کوکتل مولوتف به سوی سربازان پرتاب می‌کردند.  مقامات اسرائیلی گفته‌اند که برای متفرق کردن جمعیت، نخست شلیک هوایی کرده‌ و سپس کوشیده‌اند به پای تظاهرکنندگان تیراندازی کنند. مقامات بیمارستانی در الخیل گفته‌اند که جوان مقتول، از ناحیه سینه هدف قرار گرفته است.

قتل این جوان یک روز پس از دو سوءقصد به شهروندان اسرائیلی در تل آویو و کرانه غربی رود اردن روی داد. روز دوشنبه ۱۰ نوامبر، نخست مردی در نزدیکی ایستگاه قطار تل‌آویو به یک سرباز اسرائیلی با چاقو حمله کرد. چند ساعت بعد، حمله مشابهی در کرانه باختری علیه سه نفر صورت گرفت. دو نفر از جمله یک زن جوان اسرائیلی در این حمله کشته شدند و ضارب نیز از سوی نیروهای امنیتی به قتل رسید. مهاجم حمله در تل آویو دستگیر شده است.

محل درگیری روز سه‌شنبه در کرانه باختری، همان جایی بود که محمد الخضیر، نوجوان فلسطینی در انتقام ربایش و قتل سه جوان اسرائیلی ربوده و کشته شد.

دلیل درگیری‌های تازه در خاورمیانه، گسترش آبادی‌های یهودی‌نشین در بیت‌المقدس شرقی و ممانعت اسرائیل از ورود فلسطینی‌ها به مسجد الاقصی است. دولت اسرائیل بیم دارد که فلسطینی‌ها‌، انتفاضه جدیدی را آغاز کنند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به رویدادهای اخیر، نسبت به تشدید خشونت‌ها در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد. موگرینی که پس از سفر به غزه و اسرائیل به برلین آمده، در ملاقات با وزیر خارجه آلمان تاکید کرد که طرفین نزاع در خاورمیانه باید دورنمایی سیاسی را در نظر بگیرند و مراقب خطرات گسترش خشونت باشند. موگرینی افزود، اسرائیلی‌ها باید جشم‌اندازی برای زیستن در امنیت را داشته باشند و فلسطینی‌ها هم دورنمایی برای تشکیل دولتی مستقل.

Share