Share

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی به‌عنوان چهارمین گزینه پیشنهادی حسن روحانی، رئیس‌جمهور برای وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران معرفی شده اما شواهد نشان می‌دهد که اکثریت نمایندگان مجلس تصمیم گرفته‌اند به او نیز رأی اعتماد ندهند.

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی چهارمین گزینه پیشنهادی حسن روحانی، رئیس‌جمهور برای وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی چهارمین گزینه پیشنهادی حسن روحانی، رئیس‌جمهور برای وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران

مجید نصیرپور، معاون نظارت و هماهنگی معاونت پارلمانی رئیس‌جمهور در مصاحبه‌ای با روزنامه اعتماد که روز چهارشنبه ۲۱ آبان چاپ شده، گفته که روند «پرونده‌سازی» برای وزیر پیشنهادی علوم در مجلس آغاز شده است.

نمایندگان مخالف دولت از جمله اعضای جبهه پایداری، دانش آشتیانی را از افراد «فعال در فتنه ۸۸» می‌دانند. مسئولان حکومتی ایران از اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ به عنوان «فتنه» یاد می‌کنند.

از جمله امیرحسین قاضی‌زاده، نماینده مجلس و سخنگوی جبهه پایداری گفته: «وزیر پیشنهادی برای ما آدم شناخته‌شده‌ای است و ما او را هم از اهالی فتنه می‌دانیم.»

وی می‌گوید مخالفت نمایندگان و «دو دو» گفتن آن‌ها ناشی از «اصرار رئیس‌جمهوری برای آوردن فتنه‌گران به وزارت علوم» بوده است.

این سخن قاضی‌زاده به فریادهای «دو دو»ی نمایندگان مجلس اشاره دارد که روز سه‌شنبه ۲۰ آبان‌ماه هنگام خوانده‌شدن نامه معرفی دانش ‌آشتیانی به‌عنوان وزیر پیشنهادی علوم رخ داد. در عرف مجلس ایران، فریاد «دو دو» به معنای مخالفت است.

این اتفاق روز ۳۰ مهر و هنگام معرفی محمود نیلی احمدآبادی، سومین گزینه پیشنهادی وزارت علوم نیز رخ داده بود. در آن زمان نیز نمایندگان مجلس هنگام خوانده‌شدن نامه معرفی او به‌عنوان گزینه پیشنهادی وزارت علوم، فریاد «دو دو» سر دادند و یک هفته بعد در جلسه رأی اعتماد، فریاد «دو دو»، خود را در قالب عدم رأی اعتماد به نیلی احمدآبادی نشان داد.

اکنون نیز نمایندگان نزدیک به دولت می‌گویند که حرکت‌هایی برای رأی نیاوردن احمدی آشتیانی آغاز شده است.

انتقال اطلاعات طبقه‌بندی شده از سوی نهادهای امنیتی به مخالفان دولت

با انتشار پیامک‌ها علیه دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم و حمله رسانه‌های مخالف دولت به او، محمدرضا تابش، یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس به روزنامه اعتماد گفته: «مجموعه‌ای در خود دولت، چنین حرکت‌هایی را ساماندهی می‌کند.»

تابش می‌گوید: «همکاران ما می‌گویند این اطلاعات را از نهادهای امنیتی می‌گیرند. من سئوالم این است چطور برخی اطلاعات طبقه‌بندی شده در اختیار برخی نمایندگان منتقد دولت قرار می‌گیرد؟»

نمایندگان مخالف دولت از جمله اعضای جبهه پایداری، دانش آشتیانی را از افراد «فعال در فتنه ۸۸» می‌دانند.

نمایندگان مخالف دولت از جمله اعضای جبهه پایداری، دانش آشتیانی را از افراد «فعال در فتنه ۸۸» می‌دانند

مخالفان دولت افزون بر این‌که دانش ‌آشتیانی را به حضور در «فتنه ۸۸» متهم می‌کنند، می‌گویند او از مخالفان حضور بسیج در دانشگاه‌ها بوده است. آن‌ها در این‌باره به سخنان دانش آشتیانی در کتاب «تاریخ شفاهی آموزش عالی ایران» اشاره می‌کنند.

بر پایه آنچه که در رسانه‌های مخالف دولت گزارش شده، جملاتی از دانش آشتیانی در این کتاب آمده که به‌گفته این رسانه‌ها، «مخالفت وی را با بسیج» نشان می‌دهد. از جمله این‌که او گفته: «طرح ما این بود که بسیج در همان پایگاه‌های خارج از دانشگاه بماند و اگر دانشجویی تمایل به حضور داشت، برود و در همان مناطق ثبت‌نام کند، ما هم همکاری می‌کنیم و فرم‌های عضویت را از طریق نهادهای فرهنگی داخل دانشگاه به افراد علاقه‌مند می‌رسانیم.»

یا این‌که گفته: «آن‌ها مخالفت می‌کردند و ما نیز تبعات حضور بسیج در دانشگاه‌ها را یادآوری می‌کردیم. یادم می‌آید که آقای هاشمی رفسنجانی هم تقریبا نظر ما را داشت. از جلسه که بیرون آمدیم، دوستان به من گفتند که شما خیانت بزرگی به دانشگاه‌ها کردید.»

کمیسیون آموزش؛ مخالف وزیر پیشنهادی علوم

مهم‌ترین مخالفان احمدی دانش آشتیانی در مجلس، اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات هستند، کمیسیونی که اکثریت آن در اختیار نزدیکان و همفکران جبهه پایداری، گروه سیاسی تندروی مخالف دولت است و در برکناری رضا فرجی‌دانا و رأی عدم اعتماد به احمد نیلی احمدآبادی نقش تعیین‌کننده‌ای داشت.

حجت‌الله درویش‌پور از معدود اعضای نزدیک به اصلاح‌طلبان در این کمیسیون تأیید می‌کند که این کمیسیون باز هم در موضع مخالفت با وزیر پیشنهادی حسن روحانی است.

یک منبع که نامش فاش نشده، به «اعتماد» گفته که کمیسیون آموزش مجلس خواهان این است که علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی یا محمدحسین امید، سرپرست پیشین دانشگاه تهران به‌عنوان وزیر علوم از سوی دولت معرفی شوند.

وزارت علوم همچنان با سرپرست اداره می‌شود

با گذشت ۱۵ ماه از عمر دولت حسن روحانی، ماجرای تعیین وزیر علوم هنوز به فرجام نرسیده است.

جعفر میلی منفرد، نخستین گزینه پیشنهادی برای این وزارتخانه بود که مجلس به او رأی اعتماد نداد. پس از آن، حسن روحانی، جعفر توفیقی، وزیر علوم دولت محمد خاتمی را به‌عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد و پس از چند ماه، رضا فرجی‌دانا را به‌عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی کرد.

رضا فرجی‌دانا هر چند توانست از مجلس ایران رأی اعتماد بگیرد، اما نمایندگان مجلس، ۲۹ مردادماه او را استیضاح و برکنار کردند.

پس از این رویداد، محمدعلی نجفی، وزیر پیشین آموزش و پرورش در دولت‌های اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی به‌عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد تا این‌که محمود نیلی احمدآبادی، چهارشنبه ۳۰ مهر سال جاری، به‌عنوان سومین گزینه پیشنهادی وزارت علوم به مجلس معرفی شد اما نمایندگان به او نیز رأی اعتماد ندادند.

میلی منفرد، فرجی‌دانا و نیلی احمدآبادی هر سه از سوی نمایندگان مجلس به دخالت در «فتنه ۸۸» متهم شده بودند.

اکنون دانش آشتیانی چهارمین گزینه پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت علوم است که شواهد نشان می‌دهد او نیز کار سختی برای کسب رأی اعتماد نمایندگان مجلس دارد.

جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم قرار است سه‌شنبه ۲۷ آبان برگزار شود.

Share