Share

به‌گفته معاون فرهنگی قوه قضائیه ایران، مسئولان جمهوری اسلامی در آخرین اجلاس حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سفر دو گزارشگر حقوق بشری به ایران را پذیرفته‌اند.

جواد لاریجانی و هادی صادقی (در وسط) از اعضای هیئت نمایندگی ایران در اجلاس حقوق بشر ژنو

جواد لاریجانی و هادی صادقی (در وسط) از اعضای هیئت نمایندگی ایران در اجلاس حقوق بشر ژنو

هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضائیه ایران که در اجلاس حقوق بشر ژنو در میان اعضای هیئت جمهوری اسلامی شرکت داشت در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های فارس و نسیم گفت: «قرار شد که گزارشگران ویژه حقوق بشر را در کشور بپذیریم و در سال آینده میلادی دو گزارشگر تخصصی به ایران می‌آیند.»

وی توضیح بیش‌تری در این‌باره نداد اما در مورد احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، گفت: «وی گزارشگر منصفی نیست و در برخوردهای چند ساله اخیر خود نشان داده است که اصلا بی‌طرف عمل نمی‌کند.»

ایران آخرین بار بیش از یک دهه پیش اجازه سفر به گزارشگران حقوق بشر داده بود. از آن زمان هیچ گزارشگری نتوانسته است به ایران سفر کند. احمد شهید نیز با این‌که بارها درخواست سفر به ایران را مطرح کرده اما مقامات جمهوری اسلامی مانع از سفر وی به ایران شده‌اند.

احمد شهید، ۲۷ خرداد ۱۳۹۰ (۱۷ ژوئن ۲۰۱۱) به سمت «گزارشگر ویژه» حقوق بشر ایران منصوب شد. سپس شورای حقوق بشر سازمان ملل هشتم فروردین‌ماه (۲۸ مارس)، با ۲۱ رأی موافق، ۱۶ رأی ممتنع و ۹ رأی مخالف به ادامه مأموریت احمد شهید در رابطه با ایران رأی مثبت داد.

از زمان تأسیس «شورای حقوق بشر سازمان ملل» در سال ۲۰۰۶ این نخستین بار بود که برای ایران «گزارشگر ویژه» منصوب می‌شد. در دهه‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰ رینالدو گالیندوپل (از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳) و موریس کاپیتورن (از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۰) گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران بودند. آن‌ها از سوی «کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل» منصوب شده بودند و در طول دوران مأموریت خود توانستند چند بار به ایران سفر و گزارش‌هایی نیز به مقام‌های سازمان ملل ارائه کنند.

Share