Share

پیشمرگه‌های کرد پس از تسلیح و تجهیز بیشتر، حملات موفقیت‌‌امیزی به مواضع نیروهای «دولت اسلامی» در کوبانی و کرکوک داشته‌اند. درگیری برای بازپس‌گیری تپه‌های مشته‌نور در جریان است.

Kurds Kubane

پس از تقویت بنیه دفاعی و نظامی کردها، یگان‌های مدافع خلق در کوبانی توانسته‌اند راه‌های تامیناتی مهمی را در جنوب شرقی این شهر به کنترل خود در آورند.

یک سخنگوی این یگان‌ها روز چهارشنبه ۱۲ نوامبر به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که در حال حاضر، درگیری‌ شدیدی میان کردها و شبه‌نظامیان داعش بر سر تپه‌های استراتژیک مشته‌نور در جنوب کوبانی جریان دارد.

پایگاه خبری کردی «ولاتی» نیز به نقل از شاهدان عینی، از درگیری در ارتفاعات مشته‌نور  خبر داد. این تپه که در دو کیلومتری جنوب کوبانی قرار دارد، از اوایل ماه اکتبر به تصرف داعش درآمده است.

دو هفته پیش‌تر، حدود ۱۵۰ پیشمرگه کرد از شمال عراق با سلاح‌های سنگین، وارد کوبانی شدند تا پشتیبان دفاع از شهر در برابر نیروهای داعش باشند. آمریکا و متحدان عرب آنها نیز در این فاصله مواضع داعش در کوبانی و حوالی آن را پیاپی و به تناوب بمباران کرده‌اند.

در اقلیم کردستان عراق‌ نیز پیشمرگه‌ها پیروزی‌هایی در برابر داعش داشته‌اند. آنها روز چهارشنبه با موشک‌های آلمانی و ضدتانک میلان،به مواضع داعش در شمال غربی کرکوک حمله کردند.

مسئولان واحدهای عملیاتی پیشمرگه‌ها می‌گویند که این نخستین مرتبه نیست که موشک میلان را علیه داعش به کار می‌گیرند، بلکه در عملیات استان سومار نیز از این سلاح استفاده شده است.

دولت آلمان در حمایت از کردهای اقلیم، ۳۰ سامانه دفاعی میلان را به همراه ۵۰۰ موشک و ۱۶۰۰ قبضه مسلسل به پیشمرگه‌ها داده است. ‌آن گونه که وزارت دفاع آلمان اعلام کرده‌، ارسال این سلاح‌ها در هفته گذشته به پایان رسیده است.

Share