Share

روزنامه العرب چاپ لندن گزارش داده که «اطلاعات افشا شده از مذاکرات در مسقط حاکی از آن است که در جریان مذاکرات هسته‌ای، توافقات ابتدایی بر سر پرونده سوریه نیز حاصل شده است.»

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی، روزهای شنبه و یکشنبه ۱۷ و ۱۸ آبان در مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

به گزارش سایت دیپلماسی ایرانی، العرب نوشت: «بر پایه توافقات انجام شده، نظام فعلی سوریه به حکومت خود ادامه می‌دهد اما چهره‌ها و شخصیت‌های بارزی که در جنگ با مخالفان و سرکوب‌ها به‌طور مستقیم دست داشته‌اند از گردونه دور می‌شوند و حمایت‌ها از آن‌ها کاسته خواهند شد.»

با این حال تحلیل‌گران می‌گویند تهران به‌هیچ‌وجه حاضر نخواهد شد که به صرف تسهیل گفت‌وگوها با ایالات متحده، بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه را قربانی کند و حتی برای رسیدن به توافق نهایی در پرونده هسته‌ای نیز او را فدا نخواهد کرد.

العرب می‌نویسد: «ایرانی‌ها تلاش دارند که رفع تحریم‌ها و آزادسازی پول‌های‌شان در بانک‌های آمریکایی و اروپایی، تنها بر اساس مذاکرات هسته‌ای باشد و هیچ موضوعی در حاشیه مذاکرات مطرح نشود.»

هیثم المالح، یکی از رهبران ائتلاف مخالفان دولت سوریه گفته که ایران بر سر بسیاری از پرونده‌ها با کشورهای منطقه به توافق رسیده است که در رأس آن‌ها پرونده مبارزه با داعش قرار دارد که می‌توان به موجب آن انتظار داشت بحران سوریه نیز رفته رفته به راه‌ حل نزدیک شود.

وی می‌گوید: «شاید ایران حاضر شود همان‌طور که بر سر نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق حاضر به قبول کناره‌گیری او از قدرت شد، در سوریه نیز سناریوی مشابهی رقم بخورد.»

ایران از جمله هم‌پیمانان نزدیک دولت سوریه به‌شمار می‌آید که در جریان اعتراضات مخالفان و درگیری‌ها در این کشور از بشار اسد پشتیبانی می‌کرد.

«شکست داعش با کناره گیری اسد از قدرت»

در همین حال شبکه سی‌ان‌ان آمریکا شامگاه چهارشنبه ۱۲ نوامبر / ۲۱ آبان گزارش داد که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا از مشاوران خود خواسته است که در سیاست این کشور نسبت به وضعیت کنونی سوریه بازنگری کنند.

باراک اوباما: بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است.

باراک اوباما: بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است.

بنا به این گزارش اوباما معتقد است که شکست گروه «دولت اسلامی» (داعش) بدون برکناری بشار اسد، رهبر سوریه، امکان‌پذیر نیست. سی‌ان‌ان ضمن اعلام این‌که مقامات امنیتی آمریکا چهار نشست مهم با اوباما برگزار کرده‌اند گفت رئیس‌جمهور آمریکا شکست «دولت اسلامی» در عراق را کافی ندانسته و گفته است این گروه در سوریه نیز باید شکست بخورد.

اوباما همچنین گفته است که بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است و آمریکا و ائتلاف جهانی علیه داعش، همزمان با مبارزه با این گروه، برای سرنگونی بشار اسد به اپوزیسیون میانه‌روی سوریه کمک خواهند کرد.

Share