Share

جمعی از دانشجویان دانشگاه بین‌المللی قزوین در اعتراض به اسیدپاشی به زنان و دستگیر نشدن عاملان آن تجمع کردند.

دانشجویان دانشگاه بین‌المللی قزوین در بیانیه‌ای که در تجمع اعتراضی خوانده شد، خواستار «مجازات عوامل این اقدام وحشیانه» شدند.

دانشجویان دانشگاه بین‌المللی قزوین در بیانیه‌ای که در تجمع اعتراضی خوانده شد، خواستار «مجازات عوامل این اقدام وحشیانه» شدند

به گزارش دانشجونیوز، تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه بین‌المللی قزوین روز دوشنبه ۲۱ آبان‌ماه برگزار شد.

در این تجمع دانشجویان شعارهایی چون «اسیدپاشی جنایت، ای دانشجو حمایت» سردادند و نسبت به رویداد اسیدپاشی و بی‌توجهی مسئولان به آن اعتراض کردند.

اسیدپاشی‌ها به روی زنان در اصفهان، هم‌زمان با ارائه طرح امر به معروف و نهی از منکر در مجلس ایران صورت گرفت و بسیاری از منتقدان، این اسیدپاشی‌ها را نتیجه سیاست‌های حکومتی تحت لوای امر به معروف و نهی از منکر علیه زنان و آن‌چه «بدحجابی» تلقی می‌شود، دانسته‌اند.

سردرگمی مقامات امنیتی ایران در پرونده اسیدپاشی به زنان همچنان ادامه دارد. ۷ آبان‌ماه، برخی رسانه‌ها در ایران عکس جعلی یک «مرد با کراوات» را منتشر و او را عامل اسیدپاشی معرفی کردند، سپس معلوم شد که عکس منتشرشده، عکس یک استاد دانشگاه است. پس از آن خبرگزاری فارس از بازداشت چند «ضد انقلاب» در اصفهان خبر داد.

پیش از این‌ها خبرگزاری فارس از دستگیری «یک مرد زن‌نما» نیز خبر داده بود که با ورود به میان جمعیت معترضان در اصفهان سعی داشته است «مردم را تحریک به تجمع و اعتراض علیه نهادهای کشور» کند.

مسئولان جمهوری اسلامی تلاش کرده‌اند که دامنه این رویدادها را محدود جلوه دهند و آن را «اعمال شخصی» بنامند. آن‌ها همچنین بدون آن‌که کس یا کسانی در این رابطه دستگیر شده باشند، همواره از یک متهم سخن گفته‌اند.

دانشجویان دانشگاه بین‌المللی قزوین در بیانیه‌ای که در تجمع اعتراضی خوانده شد، خواستار «مجازات عوامل این اقدام وحشیانه» شدند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «پس از گذشت بیش از یک ماه از این موضوع، هنوز عوامل این فاجعه شناسایی نشده‌اند و همین موضوع باعث رعب و وحشت در جامعه شده است.»

دانشجویان در این بیانیه دستگیری عوامل این حادثه را «مطالبه به حق جامعه ایرانی» دانسته و گفته‌اند: «چگونه است که اسیدپاشان هنوز آزادانه می‌گردند، ولی فعالان اجتماعی و مدنی و خبرنگاران بازداشت می‌شوند؟ مگر نه این‌گونه است که زندان جای خلافکاران است و کسانی که فساد جامعه را به نقد می‌کشند مستحق پاداش؟»

حیدر مصلحی وزیر پیشین اطلاعات و آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، چندی پیش اسیدپاشی اصفهان را «کار انگلیس» (بریتانیا) و توطئه‌ای برای جلوگیری از «طرح آمران به معروف و ناهیان از منکر» از سوی نیروهای مخالف حکومت ایران دانستند.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در ایران نیز نحوه پوشش اخبار مربوط به اسیدپاشی به زنان را مورد انتقاد شدید قرار داد و برای رسانه‌های داخلی ابراز تأسف کرد.

روز چهارشنبه ۲۱ آبان جاری، اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی گفت که هنوز موفق به دستگیری عامل اسیدپاشی‌ها نشده‌اند.

Share