Share

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران از تأثیر منفی کاهش قیمت نفت بر اقتصاد کشور خبر داد و گفت دولت تدابیری چون سیاست پولی انقباضی و برداشت از صندوق توسعه ملی را در نظر گرفته است.

بیژن نامدار زنگنه: ایران قصد دارد یک سیاست پولی انقباضی را برای سال آینده اتخاذ کند.

بیژن نامدار زنگنه: ایران قصد دارد یک سیاست پولی انقباضی را برای سال آینده اتخاذ کند

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، بیژن نامدار زنگنه در این‌باره گفت: «ایران قصد دارد یک سیاست پولی انقباضی را برای سال آینده اتخاذ کند و در کنار افزایش درآمدهای مالیاتی برای جبران تأثیرهای کاهش قیمت نفت، پروژه‌ها را برپایه میزان بهره‌وری اجرا کند.»

سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی به بشکه‌ای زیر ۸۰ دلار، دولت ایران را با چشم‌انداز کسری بودجه شدید روبه‌رو کرده است.

میزان سقوط بهای نفت در طول پنج ماه گذشته بیش از ۳۰ دلار در هر بشکه بوده و قیمت آن را از حدود ۱۱۰ دلار به زیر ۸۰ دلار رسانده است. این در حالی است که دولت ایران بودجه خود را بر اساس قیمت ۱۰۰ دلار در هر بشکه تنظیم کرده است.

کاهش جهانی قیمت نفت در پی آن صورت گرفت که عربستان سعودی اعلام کرد قیمت نفت صادراتی خود به آمریکا را کاهش می‌دهد تا با افزایش تولید نفت در آمریکا رقابت کند. همچنین افزایش عرضه در بازار نفت یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت نفت در هفته‌های اخیر بوده است. آمریکا در طول سال گذشته بیش از تقاضای بازار جهانی نفت تولید کرده است.

شرکت ملی نفت ایران معتقد است که باید بودجه بر اساس نفت ۷۰ دلاری را معیار بودجه سال آینده در نظر گرفت. چنین کاهش شدیدی، تأثیر بسیار زیادی روی اقتصاد ایران برجای می‌گذارد.

با این حال وزیر نفت می‌گوید: «ایران می‌تواند این مرحله را با انجام اقدام‌های توازن‌بخش پشت سر بگذارد.»

بیژن نامدار زنگنه همچنین درباره تدابیر در نظر گرفته‌شده، افزود: «ایران با برداشت از صندوق توسعه ملی برای پرداخت پول پیمانکارانی که در پروژه‌های بالادستی فعال هستند، تأثیر کاهش درآمد نفتی در این پروژه‌ها را جبران خواهد کرد.»

وزیر نفت ایران گفت این کشور به تبادل اطلاعات با ١١ عضو دیگر اوپک خواهد پرداخت تا شرایط را برای تصمیم‌گیری در زمینه شیوه‌ای برای تثبیت قیمت نفت در اوپک، ارزیابی کند.

Share