Share

منابع خبری ایران به‌نقل از محمود علیزاده طباطبایی، وکیل غنچه قوامی نوشته‌اند که او نادم شده و اتهامش تبلیغ علیه نظام است.

غنچه قوامی

غنچه قوامی

انصاف‌نیوز از زبان وکیل غنچه قوامی نوشته است «در پرونده غنچه قوامی، فضاسازی‌های رسانه‌ای خیلی به وی آسیب زده است. غنچه قوامی مرتکب تخلفاتی شده که دادسرا آن را جرم محسوب می‌کند و در دادگاه هم مطرح شد؛ فعالیت تبلیغی علیه نظام.»

بنا به این گزارش، محمود علیزاده طباطبایی گفته است: «غنچه قوامی در فضای مجازی و غیره یک فعالیت‌هایی داشته است که فکر نمی‌کرده علیه نظام باشد.»

غنچه قوامی شهروند ایرانی ـ بریتانیایی، یکی از زنانی بود که ۳۰ خرداد سال ۹۳، برای تماشای بازی تیم ملی والیبال ایران به ورزشگاه آزادی رفته و خواهان اجازه ورود به ورزشگاه‌ برای زنان شده بود. او آن روز همرا‌ه با عده دیگری از زنان بازداشت شد، اما با سپردن تعهد آزادش کردند.

۹ تیرماه، هنگامی که او به بازداشتگاه مراجعه کرد تا وسایل شخصی‌اش را تحویل بگیرد، بار دیگر بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.

انصاف‌نیوز در گزارش خود ادامه داده است که وکیل غنچه قوامی «جمله‌ای را به دقت از روی دفتر خود به نقل از وی خواند: ایشان در دفاعیات خود در دادگاه گفته است که “من اشتباهاتم را پذیرفتم؛ من خائن و وطن‌فروش نیستم. از آن‌ها که از اعدام و خفقان در ایران می‌گویند متنفرم. آن‌ها می‌خواهند جایزه حقوق بشر بگیرند. از رسانه‌های خارجی منزجر هستم. من مشکلات کشورم را به خارجی‌ها منتقل نمی‌کنم. تمام اشتباهاتم را پذیرفته‌ام.”»

به‌نقل از این وکیل دادگستری آمده است: «اصلا در پرونده بحث والیبال مطرح نیست و اصلا جزو اتهاماتش شرکت در سالن والیبال نیست ولی متأسفانه یک‌سری از رسانه‌ها مسائلی را مطرح کردند و بزرگ‌نمایی کردند و پرونده را تبدیل به یک پرونده بین‌المللی کردند؛ در صورتی که این‌طور نیست.»

بازداشت غنچه قوامی اعتراضات گسترده‌ای را در سطح جهان برانگیخت. سازمان عفو بین‌الملل و وزارت امور خارجه بریتانیا از محکومیت وی ابراز نگرانی کردند. «آری گراسا فیلهو»، رئیس برزیلی فدراسیون جهانی والیبال در سی‌‌وچهارمین کنگره جهانی والیبال در ایتالیا، از جمهوری اسلامی خواست تا غنچه قوامی را آزاد کند؛ وزرای ورزش و امور خارجه اتریش نیز خواهان آزادی غنچه قوامی شدند و سرانجام فدراسیون جهانی والیبال با ارسال نامه‌ای به رئیس فدراسیون والیبال ایران، میزبانی مسابقات والیبال قهرمانی نوجوانان جهان را از ایران گرفت و به آرژانتین سپرد.

محمود علیزاده طباطبایی در بخش دیگری از سخنان خود که در انصاف‌نیوز منتشر شده تلاش کرده است غنچه قوامی را دختر مسلمانی جلوه دهد که نمازش قطع نمی‌شود. او گفته است: «وی یک دختر مسلمان ایرانی است که حتی کارشناس پرونده در پاسخ بازپرس که چرا بازجویی طول کشیده است، نوشته “چون به ماه مبارک رمضان خوردیم و ایشان روزه بودند من نمی‌توانستم خیلی بازجویی کنم”.»

به‌گفته وی «غنچه قوامی این‌طور آدمی است؛ نمازش را می‌خواند، روزه‌اش را می‌گیرد، یک‌سری فعالیت‌های اجتماعی در فضای مجازی داشته که غیرقانونی بوده و خودش هم پذیرفته است و اظهار ندامت کرده.»

او با بیان این‌که غنچه قوامی چند روز اعتصاب کرده بود و معترض بود که وقتی بازجویی‌اش تمام شده دیگر دلیلی ندارد در بازداشتگاه بماند و باید به زندان منتقل شود، افزود: «دستگاه قضایی هم پذیرفت و ایشان را منتقل کردند به زندان قرچک ورامین و در حال حاضر دوران بازداشت را سپری می‌کند.»

زندان قرچک (زندان شهر ری) به‌گفته منابع خبری ایران، محل نگهداری «مجرمان خطرناک» است.

روزنامه جام جم، اردیبهشت امسال در مورد این زندان نوشت: «زندان قرچک پیش از این، محل نگهداری مجرمان موادمخدر بوده، اما حالا به زندان شهرری تغییر نام داده و جایی است برای نگهداری از زنان مجرمی که نه به مواد مخدر نه گفته‌اند، نه به سرقت، نه به قتل و نه به کارهای منافی اخلاق.»

سایت کلمه که نزدیک به مخالفان حکومت ایران است، انتقال غنچه قوامی به زندان قرچک را نتیجه «دخالت بازجویان سپاه پاسداران» اعلام کرد و گفت که بازجویان سپاه به دلیل حمایت‌های گسترده داخلی و خارجی که از غنچه قوامی شده، می‌خواهند از او «انتقام بگیرند» و به همین دلیل پرونده این زندانی را که در مرحله صدور حکم بوده، با «اعمال نفوذ» دچار بلاتکلیفی کرده‌اند.

محمود علیزاده طباطبایی، پیش‌تر گفته بود که دادگاه برای موکلش به اتهام «تبلیغ علیه نظام» یک سال حبس صادر کرده اما هم‌زمان با افزایش حمایت‌ها از کارزار جهانی برای آزادی غنچه قوامی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفت که هنوز پایان رسیدگی به پرونده غنچه قوامی اعلام نشده و در این رابطه نیز هنوز حکمی صادر نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه علت بازگشت پرونده قوامی به دادسرا را، اعتراض به صدور قرار منع تعقیب در مورد یک اتهام دیگر این زندانی دانست.

Share