Share

علی مطهری، نماینده مجلس ایران در کمتر از دو روز مانده به روز رأی اعتماد به وزیر علوم گفته است: «زبان حال مجلس در شرایط کنونی این است که وزیر علوم را مجلس پیشنهاد کند و دولت آن فرد را بپذیرد.»

علی مطهری: نمایندگان مجلس خیال کرده‌اند سعید جلیلی در سال ٩٢ پیروز شده است.

علی مطهری: نمایندگان مجلس خیال کرده‌اند سعید جلیلی در سال ٩٢ پیروز شده است.

مطهری در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد که روز یکشنبه ۲۵ آبان چاپ شده، این خواسته را «درست عکس آنچه که قانون در مورد روند معرفی وزرا معین کرده که دولت باید گزینه را پیشنهاد کند و مجلس بپذیرد یا نپذیرد»، ارزیابی کرده است.

این نماینده مجلس گفته کسانی که در پارلمان چنین خواسته‌ای دارند «خیال کرده‌اند سعید جلیلی در سال ٩٢ پیروز شده است.»

سعید جلیلی یکی از نامزدهای نزدیک به جریان‌های سیاسی تندرو در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ بود که در میان شش کاندیدا نفر سوم شد.

مطهری علت رأی ندادن نمایندگان مجلس به گزینه‌های پیشنهادی وزارت علوم را «ترس از باز شدن فضای آزادی بیان در دانشگاه‌ها و از بین رفتن فضای امنیتی در دانشگاه‌ها» اعلام کرده است.

با وجود مخالفت نمایندگان مجلس با فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، چهارمین وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری اما دولت ایران گفته که این گزینه را کنار نمی‌گذارد.

مجید نصیرپور، معاون نظارت و هماهنگی معاونت پارلمانی رییس‌جمهور در همین باره گفته است: «دولت به هیچ عنوان گزینه پیشنهادی‌اش را تغییر نمی‌دهد و آقای دانش‌آشتیانی روز سه‌شنبه (۲۷ آبان) در صحن علنی مجلس از خود دفاع خواهد کرد.»

مخالفان دانش‌آشتیانی او را از «اهالی فتنه و مخالف بسیج» معرفی می‌کنند. مسئولان حکومتی ایران از اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ به عنوان «فتنه» یاد می‌کنند.

مخالفان می‌گویند دانش آشتیانی با شکل‌گیری تشکل‌های بسیجی در دانشگاه موافق نبوده است. دانش آشتیانی در واکنش به این گفته مخالفان اعلام کرده که با حضور «تفکر بسیجی» در دانشگاه‌ها مخالف نبوده است.

دانش آشتیانی چهارمین فردی است که حسن روحانی در ۱۵ ماه عمر دولت خود به‌عنوان گزینه پیشنهادی وزارت علوم به مجلس معرفی می‌کند. او که صاحب امتیاز و مدیرمسئول ماهنامه «گام مفید» است، معاون مصطفی معین، وزیر علوم در دولت محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران بوده است.

جعفر میلی منفرد، نخستین گزینه پیشنهادی برای این وزارتخانه بود که مجلس به او رأی اعتماد نداد. پس از آن، حسن روحانی، جعفر توفیقی، وزیر علوم دولت محمد خاتمی را به‌عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد و پس از چند ماه، رضا فرجی‌دانا را به‌عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی کرد.

رضا فرجی‌دانا هر چند توانست از مجلس ایران رأی اعتماد بگیرد، اما نمایندگان مجلس، ۲۹ مردادماه او را استیضاح و برکنار کردند.

پس از این رویداد، محمدعلی نجفی، وزیر پیشین آموزش و پرورش در دولت‌های اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد تا این‌که محمود نیلی احمدآبادی، چهارشنبه ۳۰ مهر سال جاری، به‌عنوان سومین گزینه پیشنهادی وزارت علوم به مجلس معرفی شد اما نمایندگان به او نیز رأی اعتماد ندادند.

اکنون دانش آشتیانی چهارمین گزینه پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت علوم است که نمایندگان مجلس باید درباره او تصمیم بگیرند.

 

Share