Share

فیلم «عصبانی نیستم» ساخته رضا درمیشیان در حالی از اکران عمومی بازمانده که پروانه نمایش آن در تاریخ ۱۰ تیرماه امسال صادر شده است.

نوید محمدزاده و باران کوثری در «من عصبانی نیستم»

نوید محمدزاده و باران کوثری در «من عصبانی نیستم»

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) که تصویر پروانه نمایش فیلم «عصبانی نیستم» را منتشر کرده، گزارش داده که این فیلم «سه شب قبل از اکران، ابتدا با اظهار نظر وزیر ارشاد اکران آن متوقف شد و پس از آن نیز (محمدرضا) فرجی، مدیرکل امور سینمایی حرفه‌ای از شورای صنفی نمایش خواست که فیلم را از چرخه اکران خارج کند.»

بر پایه قوانین در ایران، دست‌اندرکاران فیلم پس از دریافت پروانه نمایش با سینمادار قرارداد می‌بندند و پس از آن این پروانه و قرارداد در شورای صنفی نمایش ثبت می‌شود که فیلم «عصبانی نیستم» طبق روال معمول، در تاریخ سوم شهریورماه قراردادش برای اکران بعد از فیلم«خواب‌زده‌ها» قطعی و در شورای صنفی نمایش ثبت و رسما توسط سخنگوی شورای صنفی نمایش زمان اکران آن اعلام شد.

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هفته گذشته در گفت‌وگویی با روزنامه شرق گفت که با وجود «انجام اصلاحات» در این فیلم، «همچنان رضایت شخص وزیر جلب نشده است.»

در همین حال مهدی سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، هم‌زمان با اعلام منع اکران فیلم «عصبانی نیستم» به خبرگزاری فارس گفته است که کمیسیون فرهنگی مجلس در جلسه‌ای که با حضور وزیر ارشاد و حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی کشور برگزار شده، به وزارت ارشاد دستور داده که فیلم «عصبانی نیستم» را از اکران خارج کند.

پروانه نمایش فیلم «من عصبانی نیستم» در تاریخ ۱۰ تیرماه امسال صادر شده است.

پروانه نمایش فیلم «من عصبانی نیستم» در تاریخ ۱۰ تیرماه امسال صادر شده است.

تسلیم‌شدن علی جنتی در برابر فشارها، باعث انتقاد دست‌اندرکاران سینما شده و تحلیل‌گران نیز این عقب‌نشینی را پایان آن «اقتدار فرهنگی» دانسته‌اند که وزیر فرهنگ و ارشد اسلامی سال گذشته هنگام کسب رأی اعتماد وعده عملی‌شدن آن را داده بود.

رسانه‌های طرفدار نهادهای حکومتیهمواره از «من عصبانی نیستم» به‌عنوان «فیلم حامی فتنه» یاد کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند اصلاحات مورد نظر در این فیلم اعمال نشده و به همین دلیل به‌طور غیرقانونی ساخته شده است و بارها از وزارت ارشاد خواسته‌اند مانع از نمایش آن بشود.

مسئولان حکومتی ایران از اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ به عنوان «فتنه» یاد می‌کنند.

«عصبانی نیستم» درباره دانشجویی به نام نوید (با بازی نوید محمدزاده) است که به دلیل شرکت در جنبش اعتراضی دانشجویان، «ستاره‌دار» می‌شود و سرانجام از تحصیل در دانشگاه بازمی‌ماند. این دانشجوی اخراجی اهل کردستان است و عاشق دختری است به نام ستاره (با بازی باران کوثری).

«عصبانی نیستم» پیش از این در بخش پانورامای جشنواره فیلم برلین و با حذف سکانس پایانی فیلم که یک صحنه اعدام را نشان می‌دهد، در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمده بود و نامزد چند سیمرغ بلورین هم شده بود، اما رضا درمیشیان، کارگردان این فیلم را وادار کردند که از رقابت بر سر سیمرغ‌های بلورین جشنواره فیلم فجر داوطلبانه صرف‌نظر کند. این فیلم بهمن ۱۳۹۲ در یک سئانس در سینما استقلال به نمایش درآمد که به دلیل هجوم مردم، کار به آشوب کشید و یگان ویژه مردم را متفرق کرد.

سخنان وزیر ارشاد درباره فیلم «من عصبانی نیستم»:

Share