Share

ناآرامی و وقوع برخی درگیری‌ها در مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان موجب افزایش نگرانی نسبت به مسئله امنیت در این استان شده است. حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی از تکرار سرنوشت شهر موصل برای استان سیستان و بلوچستان ابراز نگرانی کرده است.

sistan va baloochestan

جمعیت قابل توجهی از سیستان و بلوچستان بلوچ‌های سنی تشکیل می‌دهند و تبعض علیه اقلیت‌ها در این استان‌ سال‌هاست مورد انتقاد فعالان حقوق اقلیت‌ها است.

اظهارات نماینده زاهدان در روزهای اخیر در جلسه علنی مجلس با واکنش تند مشاور عالی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روبه‌رو شده است.

حسینعلی شهریاری گفته است: «نگرانیم که در این استان اتفاقاتی که در موصل رخ داده، بیفتد که آن وقت دیگر دیر است، آقای رئیس جمهور عنوان کردند که به مسائل امنیتی آگاه هستم، پس اگر آگاهید چرا فکری برای آن نمی کنید؟»

حسینعلی شهریاری با اشاره به وقایع مربوط به اسیدپاشی و واکنش دولت به آن در مجلس گفت که در هفته‌های گذشته «به علت حادثه اسیدپاشی، غوغایی در کشور رخ داد که رئیس جمهور در جلسات هیئت دولت این موضوع را مطرح کرد و قوه قضائیه معاونانش را به اصفهان فرستاد و همچنین هیئتی از مجلس نیز به این استان رفت، اما دریغ از برگزاری یک جلسه در هیئت دولت درباره مسائل امنیتی استان سیستان و بلوچستان».

سیدمحمدباقرزاده سخنان نماینده زاهدان را ناشی از عدم آگاهی عنوان کرده است. به گفته او اینگونه اظهارات نوعی «بازی در پازل دشمن» و نشانه‌ای است از «عدم آگاهی» از «اقتدار امنیتی جمهوری اسلامی ایران در مناطق مرزی».

موصل دومین شهر بزرگ عراق در خردادماه گذشته به تصرف گروه «دولت اسلامی» درآمد. به دنبال حمله این گروه که آن زمان گروه «دولت اسلامی در عراق و شام» نامیده می‌شد، نیروهای ارتش عراق در این شهر پا به فرار گذاشتند و کمترین مقاومت را از خود نشان دادند.

مشاور عالی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به خاطر اظهارات حسینعلی شهریاری از کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی خواسته به او تذکر داده شود.

او افزوده است: «در شرایطی که از غرب تا شرق و از شمال تا جنوب کشور به برکت خون شهدا در امنیت کامل به سر می برد و در حالی که با حمایت ‌های جمهوری اسلامی ایران، موصل در آستانه آزادسازی است، اینگونه سخنان از یک نماینده مجلس به هیچ عنوان قابل قبول نیست.»

روحانی و امنیت

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سفر به استان سیستان و بلوچستان که جزو نخستین‌ سفرهای استانی او به حساب می‌آمد، تاکید ویژه‌ای بر مسئله امنیت این استان کرد.

روحانی در ۲۶ فروردین ماه گذشته در زاهدان گفت: «نیروهای مسلح کمک شما در ایجاد امنیت پایدار در این سرزمین هستند. تمام اقوام، طوایف و پیروان مذاهب همه باید برای تامین امنیت این سرزمین دست به دست هم دهند، زیرا ما همه تابع قانون اساسی بوده و زیر پرچم انقلاب و رهبری هستیم و در قانون اساسی این نظام هیچ تفاوتی بین اقوام وجود ندارد و همه از حقوق شهروندی برابری برخوردارند.»

در سال جاری خورشیدی و پس از سفر استانی حسن روحانی به سیستان و بلوچستان میزان رویدادهای خشونت‌بار در این منطقه افزایش یافته است.

sistan va baloochestan 2

در سال جاری خورشیدی و پس از سفر استانی حسن روحانی به سیستان و بلوچستان میزان رویدادهای خشونت‌بار در این منطقه افزایش یافته است.

حسینعلی شهریاری با اشاره به وقایع مربوط به اسیدپاشی و واکنش دولت به آن در مجلس گفت که در هفته‌های گذشته «به علت حادثه اسیدپاشی، غوغایی در کشور رخ داد که رئیس جمهور در جلسات هیئت دولت این موضوع را مطرح کرد و قوه قضائیه معاونانش را به اصفهان فرستاد و همچنین هیئتی از مجلس نیز به این استان رفت، اما دریغ از برگزاری یک جلسه در هیئت دولت درباره مسائل امنیتی استان سیستان و بلوچستان».

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نطق میان دستور خود بر این نکته تاکید کرده که روحانی به وعده‌های خود در پیوند با استان سیستان و بلوچستان عملی نکرده است: «آقای رئیس جمهور که می‌گوید آرام نمی گیرم تا کسی که اسیدپاشی کرده، مشخص شود، امیدواریم چند وقت بی‌خواب شوند تا نشان دهند نگران مساله سیستان و بلوچستان هستند.»

حسینعلی شهریاری به دلیل آنچه در این استان رخ داده از ضرورت ورود شورای امنیت ملی برای حل بحران امنیتی سیستان و بلوچستان سخن به میان آورده و گفته است: «تا کی مردم باید مسائل ناامنی را در این استان تحمل کنند و تا کی باید شاهد به دوش کشیدن عزیزانشان باشند که به ناحق شهید می‌شوند؟ اگر مسائل امنیتی را خوب می‌دانید، در هیئت دولت جلسه بگذارید و شورای امنیت ملی را فعال سازید.»

رویدادهای دنباله‌دار

اگرچه به نظر می‌رسد رویدادهای سیستان و بلوچستان همزمان با حملات گروه دولت اسلامی در کشورهای عراق و سوریه افزایش یافته است، اما سلسله رویدادهای خشونت‌بار در سیستان و بلوچستان در ماه‌ها و سال‌های قبل از تحرکات داعش نیز روند رو به افزایش داشت.

جمعیت قابل توجهی از سیستان و بلوچستان بلوچ‌های سنی تشکیل می‌دهند و تبعض علیه اقلیت‌ها در این استان‌ سال‌هاست مورد انتقاد فعالان حقوق اقلیت‌ها است. بر اساس برخی گزارش‌ها، فعالان حقوق بشر می‌گویند، مردم اهل سنت به اشکال مختلف مورد تبعیض واقع می‌شوند و هم اکنون چهل تن از زندانیان اهل سنت در انتظار اعدام به سر می‌برند.

از جمله ناآرامی‌های این منطقه در طول یک سال گذشته می‌توان به کشته شدن ۱۴ مرزبان در پی حمله افراد مسلح، گروگان گرفتن پنج مرزبان از سوی گروه جیش‌العدل و وقوع چندین درگیری در مناطق مرزی اشاره کرد.

به دنبال کشته شدن ۱۴ مرزبان ایرانی، ۱۶ زندانی بلوچ در اقدامی تلافی‌جویانه اعدام شدند. هنوز دو هفته از اعدام این زندانیان نگذشته بود، که خودروی حامل موسی نوری ‌قلعه‌نو، دادستان زابل در ابتدای جاده زاهدان مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت. موسی نوری قلعه‌نو و راننده‌اش در این حمله کشته شدند. جیش‌العدل مسئولیت این حمله را به عهده گرفت،‌ اما مسئولان جمهوری اسلامی این موضوع را رد کردند.

سه هفته بعد از این اتفاق بار دیگر در مرز سراوان بین نیروهای مرزبانی و افراد مسلح درگیری رخ داد. در این درگیری یک تن کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.

گروگانگیری پنج مرزبان ایرانی از سوی جیش‌العدل در آبان‌ماه سال گذشته نیز از جمله رویدادهایی بود که توجه رسانه‌ای چشمگیری به خود گرفت. چهار تن از این مرزبانان در فرودین ماه سال جاری آزاد شدند.

در آبان‌ماه گذشته چهار مامور نیروی انتظامی در درگیری با «اشرار» کشته و سه نفر دیگر از این‌ نیروها زخمی شدند.

چندی پیش اعلام شد شماری از نیروهای انتظامی به علت سقوط هواپیمای نیروی انتظامی کشته شدند. این افراد یک سردار، یک سرگرد، یک ستوان، سه سرهنگ و چهار کارشناس نیروی انتظامی بودند. گروه جیش العدل در وبلاگ «عدالت نیوز» مرتبط با این گروه مسئولیت حادثه را به عهده گرفت.

مدارس سیستان و بلوچستان

بر اساس اعلام مرکز آمار، استان سیستان ‌و بلوچستان با ۲۸.۴۴ درصد، پایین ترین میانگین سطح سواد در استان های کشور را به خود اختصاص داده است.

روز ۳۰ مهرماه گذشته حسینعلی شهریاری از کشته شدن یک معلم به دست «تکفیری‌ها» با استفاده از سلاح کلاشینکف خبر داده بود.

همچنین حسین ذولفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در اواخر مهرماه از نابودی «دو گروه تروریستی در نقطه صفر مرزی»، قبل از ورد به خاک ایران خبر داد.

به گفته حسین ذولفقاری علاوه بر این دو گروه، از ابتدای امسال ۲۲ گروه دیگر که برای «انجام عملیات انتحاری» قصد ورود به خاک ایران را داشتند، منهدم شده‌اند.

گروه «جیش العدل» که مسئولیت شماری از رویدادهای اخیر سیستان و بلوچستان را بر عهده گرفته است، خود را مدافع بلوچ‌های سنی در این استان معرفی می‌کند.

از طرفی دیگر استان سیستان و بلوچستان که از استان‌های ناآرام کشور به حساب‌ می‌آید، در سال‌های گذشته محل درگیری نیروهای انتظامی با قاچاقچیان مواد مخدر بوده است و ده‌ها نفر از هر دو طرف کشته شدند.

علی اصغر میرشکاری معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان ۱۸ آبان‌ماه به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته بود، ۵۳ درصد ناامنی‌های موجود در سیستان و بلوچستان ریشه مستقیم در مواد مخدر دارد.

ریشه‌های ناامنی

در کنار وضعیت جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان، توسعه نیافتگی، وجود تبعیض، فقر و عدم رفاه مسائلی هستند که گفته‌ می‌شود، بر وضعیت اجتماعی و امنیت این منطقه تاثیر گذاشته است.

خبرگزاری مهر در گزارشی نوشته است: «بیکاری و عدم توسعه یافتگی از مهمترین دلایلی است که بسیاری از جوانان و خانواده‌های فاقد سواد و شغل را بر آن داشته است تا برای امرار معاش به مشاغل کاذب از جمله قاچاق سوخت، قاچاق انسان، مواد مخدر و یا خرید و فروش کالاهایی غیر مجاز که از آن سوی مرز به این استان وارد می شود روی بیاورند.»

به باور کارشناسان توسعه نیافتگی و بازار کالاهای قاچاق در این استان رابطه معناداری با ظهور گروه‌های تندرو دارد.

کمترین نرخ مشارکت اقتصادی در ایران در طول سال‌های گذشته در استان سیستان و بلوچستان گزارش شده است.

حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان نیز در آذرماه گذشته نرخ بیکاری این استان را بالای ۵۰ درصد عنوان کرده است.

از نظر میزان سواد نیز بر اساس اعلام مرکز آمار، استان سیستان ‌و بلوچستان با ۲۸.۴۴ درصد، پایین ترین میانگین سطح سواد در استان های کشور را به خود اختصاص داده است.

جمعیت قابل توجهی از سیستان و بلوچستان بلوچ‌های سنی تشکیل می‌دهند و تبعض علیه اقلیت‌ها در این استان‌ سال‌هاست مورد انتقاد فعالان حقوق اقلیت‌ها است.

بر اساس برخی گزارش‌ها، فعالان حقوق بشر می‌گویند، مردم اهل سنت به اشکال مختلف مورد تبعیض واقع می‌شوند و هم اکنون چهل تن از زندانیان اهل سنت در انتظار اعدام به سر می‌برند.

چند روز پیش، علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهوری ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، درباره حضور اهل سنت در رده‌های مختلف مدیریتی کشور گفته است: «عدد، آمار و ارقامی که وزارت کشور اعلام کرده است بیشتر در رده‌های پایین است و در رده‌های بالا نیست.»

Share