Share

با افزایش آلودگی هوا در تهران طی روزهای اخیر و «ناسالم» اعلام شدن وضعیت آن، اورژانس تهران اعلام کرد نیروهای خود را در میدان‌های اصلی پایتخت مستقر خواهد کرد تا بتواند خدمات درمانی لازم را به شهروندان ارائه کند.

Tehran Air Pollution

هوای تهران، کرج، مشهد و ارومیه در وضعیت ناسالم قرار دارد

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علاوه بر خودروهای اورژانس، اتوبوس‌های آمبولانس نیز در پنج میدان بزرگ آزادی، امام خمینی، تجریش و رسالت مستقر خواهند شد.

حسن عباسی، مدیر روابط عمومی اورژانس تهران اعلام کرد افزایش آلودگی هوا موجب آماده‌باش این مجموعه شده و در این شرایط به شهروندان به خصوص افراد سالخورده، کودکان، زنان باردار و بیماران قلبی و ریوی توصیه می‌شود از انجام سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

او همچنین از شهروندان خواست تا در شرایط آلودگی هوا مصرف لبنیات را فراموش نکنند چون لبنیات تا حدود زیادی سموم اضافی را از بدن دفع می کند.

دبیرخانه کمیته مواقع اضطرار تهران نیز اعلام کرده است زنگ ورزش مدارس و ورزش صبحگاهی روزهای یکشنبه و دوشنبه در شهر تهران ممنوع است و اورژانس‌های ثابت و سیار در میادین شهر تا فردا عصر در آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

در همین حال شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز اعلام کرده است هوای پایتخت با ایستادن شاخص ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون روی عدد ۱۲۹، در شرایط ناسالم قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، وحید حسینی، مدیرعامل این شرکت روز دوشنبه ۲۶ آبان گفت بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از ایستگاه­‌های سنجش آلودگی هوای شهر تهران بر میزان غلظت تمام  آلاینده‌ها به غیر از آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون نسبت به روز گذشته در همین ساعت افزوده شده است. به این ترتیب میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از دوونیم میکرون، فراتر از حد مجاز بوده و شاخص کیفیت هوا هم اکنون در شرایط «ناسالم» برای گروه‌های حساس است.

به گفته شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، اکنون ایستگاه‌های کنترل کیفیت هوا در اقدسیه، ستاد بحران، شهرری، پارک رازی، پارک سلامت، پارک شکوفه، پارک قائم، دانشگاه تهران، سوهانک و فرمانداری شهرری به لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از دوونیم میکرون در شرایط ناسالم‌تری نسبت به بقیه نقاط شهر قرار دارند.

در همین حال مدیر «گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جو» به خبرگزاری ایرنا گفته است در دو روز آینده وضعیت عوض خواهد شد و از شدت آلودگی کاسته می‌شود. مجید آزادی علت احتمالی کاهش آلودگی هوا در روزهای آینده را ورود سامانه ناپایدار هوا از شمال غرب به داخل کشور اعلام کرده است.

آلودگی هوا در کرج، مشهد و ارومیه

به غیر از تهران، وضعیت آلودگی هوا در دو کلانشهر مشهد و کرج و همچنین در شهر ارومیه نیز «ناسالم» اعلام شده است.

حسن عباس نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، روز دوشنبه اعلام کرد برای دومین روز متوالی هوای ارومیه در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفته است.

او ذرات معلق در هوا و دی اکسید گوگرد را مهم‌ترین علت آلایندگی هوای امروز شهر ارومیه اعلام کرد.

مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور، همچنین وضعیت هوای کرج و مشهد را ناسالم و تبریز و شیراز را سالم اعلام کرد.

حضور رییس سازمان محیط زیست در مجلس

با افزایش آلودگی هوا در چند شهر کشور، معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، قرار است در مجلس حضور یابد. پیش‌تر اعلام شده بود او برای پاسخگویی در مورد ناکارآمدی سیاست‌های سازمان محیط به محلس «احضار» شده است. اما غلامحسین موید حسینی صدر ،سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه اعلام کرد حصور ابتکار در مجلس به دلیل »احضار» او نیست، بلکه این یک جلسه مشورتی در مورد آلودگی هوا خواهد بود.

محمدرضا تابش، رییس فراکسیون محیط زیست مجلس نیز به پایگاه خبری «خانه ملت» گفته است که آلودگی هوا در کلانشهرها به مرز بحران رسیده اما وضعیت در حد سال‌های گذشته نیست و در حال حاضر با استانداردسازی سوخت و حذف بنزن از آن، شاهد بهبود وضعیت هوای کلانشهرها هستیم.

او اقدامات سازمان محیط زیست و وزارتخانه‌های نفت و صنایع را برای کاهش الودگی هوا مثبت ارزیابی کرد.

Share