Share

در حالی که نزدیک به پنج ماه از بازداشت غنچه قوامی می‌گذرد، دادستانی تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که وی نه به‌دلیل حضور در ورزشگاه مسابقه والیبال که به‌خاطر ارتباط با شبکه‌های ماهواره‌ای مخالف نظام و «فتنه‌گران» بازداشت شده است.

پرونده غنچه قوامی به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال شده است

پرونده غنچه قوامی به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال شده است

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، دادستانی تهران در اطلاعیه‌ای که روز سه‌شنبه ۲۷ آبان‌ماه منتشر کرد بدون اشاره به این‌که چرا پس از گذشت پنج ماه این اطلاعیه منتشر می‌شود، گفته است در رسانه‌های مخالف حکومت بازداشت غنچه قوامی «انعکاس سوء» داشته و به همین دلیل این اطلاعیه منتشر شده است.

غنچه قوامی شهروند ایرانی ـ بریتانیایی، یکی از زنانی بود که ۳۰ خرداد سال ۹۳، برای تماشای بازی تیم ملی والیبال ایران به ورزشگاه آزادی رفته و خواهان اجازه ورود به ورزشگاه‌ برای زنان شده بود. او آن روز همرا‌ه با عده دیگری از زنان بازداشت شد، اما با سپردن تعهد آزادش کردند.

۹ تیرماه، هنگامی که او به بازداشتگاه مراجعه کرد تا وسایل شخصی‌اش را تحویل بگیرد، بار دیگر بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.

اکنون دادستانی تهران می‌گوید غنچه قوامی سابقه بازداشت قبلی داشته و در روز ۳۰ خردادماه «به‌طور اتفاقی» توسط مأموران پلیس مستقر در ورزشگاه، بازداشت می‌شود.

بنا بر اطلاعیه دادستانی تهران، «وی پس از بازداشت، مبادرت به عکس‌برداری از مقر پلیس و افراد حاضر در آن جا» می‌کند اما همان روز بدون قید آزاد می‌شود.

دادستانی تهران مدعی شده است که روز ۳۱ خرداد، غنچه قوامی برای دریافت مدارک هویتی خود مراجعه کرده و «این بار از وی یک دستگاه تلفن همراه کشف می‌شود که حاوی تصاویر و فیلم‌های متعدد مرتبط با عوامل جریان فتنه بوده است».

نهادها و مسئولان حکومتی ایران از رویدادهای پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به‌عنوان «فتنه» یاد می‌کنند و کسانی را که در اعتراضات شرکت کرده بودند «فتنه‌گر» می‌نامند.

دادستانی تهران افزوده است که با احضار غنچه قوامی در تاریخ ۸ تیرماه، تحقیقاتی صورت گرفته و معلوم شده که وی «در فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام مشارکت داشته و ضمن ارتباط با دست‌اندرکاران و مرتبطین شبکه‌های ماهواره‌ای از جمله شبکه بی‌بی‌سی فارسی و اپوزیسیون خارج از کشور، در تجمعات و راهپیمایی‌های ضد نظام حضور داشته است».

این نخستین باری است که اتهام ارتباط با شبکه‌های ماهواره‌ای و اپوزیسیون خارج از کشور به غنچه قوامی زده می‌شود.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل غنچه قوامی پیش‌تر گفته بود که دادگاه برای موکلش به اتهام «تبلیغ علیه نظام» یک سال حبس صادر کرده اما هم‌زمان با افزایش حمایت‌ها از کارزار جهانی برای آزادی غنچه قوامی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفت که هنوز پایان رسیدگی به پرونده غنچه قوامی اعلام نشده و در این رابطه نیز هنوز حکمی صادر نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه علت بازگشت پرونده قوامی به دادسرا را، اعتراض به صدور قرار منع تعقیب در مورد یک اتهام دیگر این زندانی دانست.

دادستانی تهران در اطلاعیه خود با اعلام این‌که پرونده غنچه قوامی به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال شده، افزوده است: «دستگیری و تشکیل پرونده اتهامی برای غنچه قوامی، ارتباطی به موضوع حضور نامبرده در ورزشگاه آزادی و تماشای مسابقات والیبال نداشته و نامبرده صرفا از جهت اتهامات منعکس در پرونده تحت تعقیب قرار گرفته است.»

چند روز پیش سایت انصاف‌نیوز به‌نقل از وکیل غنچه قوامی نوشت که او نادم شده است.

این گزارش، به‌نقل از محمود علیزاده طباطبایی نوشته بود: «غنچه قوامی در فضای مجازی و غیره یک فعالیت‌هایی داشته است که فکر نمی‌کرده علیه نظام باشد.»

خانواده غنچه قوامی بارها گفته‌اند که فرزندشان هیچ حرکت سیاسی و خلاف قانونی انجام نداده و خلاف او علاقه به دیدن مسابقه والیبال بوده است.

بازداشت غنچه قوامی اعتراضات گسترده‌ای را در سطح جهان برانگیخت. سازمان عفو بین‌الملل و وزارت امور خارجه بریتانیا از محکومیت وی ابراز نگرانی کردند. «آری گراسا فیلهو»، رئیس برزیلی فدراسیون جهانی والیبال در سی‌‌وچهارمین کنگره جهانی والیبال در ایتالیا، از جمهوری اسلامی خواست تا غنچه قوامی را آزاد کند؛ وزرای ورزش و امور خارجه اتریش نیز خواهان آزادی غنچه قوامی شدند و سرانجام فدراسیون جهانی والیبال با ارسال نامه‌ای به رئیس فدراسیون والیبال ایران، میزبانی مسابقات والیبال قهرمانی نوجوانان جهان را از ایران گرفت و به آرژانتین سپرد.

به‌نظر می‌رسد که اطلاعیه دادستانی تهران آن هم پس از گذشت پنج ماه از بازداشت غنچه قوامی، تلاشی است از سوی مسئولان حکومتی برای خارج شدن از زیر فشارهای جهانی به‌ویژه در عرصه ورزشی.

غنچه قوامی در حال حاضر در زندان قرچک (زندان شهر ری)، محل نگهداری «مجرمان خطرناک» به‌سر می‌برد.

Share