Share

حمله به کنیسه‌ای در بیت‌المقدس، شش کشته و نه  نفر زخمی برجای نهاد. نتانیاهو، عباس و حماس را مسئول تحریک فلسطینیان به تنش و سوءقصد خواند.

Israeli security personnel

کنیسه‌ای در منطقه «حارنف» در بیت‌المقدس ، روز سه‌شنبه ۱۸ نوامبر‌‌، هدف سوءقصد با چاقو و تبر و سلاح دستی قرار گرفت. رسانه‌های اسرائیلی می‌نویسند که چهار یهودی که در حال عبادت بودند، در این حمله کشته شده‌اند. دو عامل حمله نیز در تیراندازی پلیس از پای درآمده‌اند.

شمار مجروحان این حمله نه نفر اعلام شده که وضعیت پنج نفرشان وخیم است.

بنیامین نتانیاهو‌، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنشی شدید و فوری، حمله به یهودیان در مراسم دینی را محکوم کرد و محمود عباس و سازمان حماس را مسئول تحریک برای انجام سوءقصدها خواند. نتانیاهو از جامعه جهانی نیز به خاطر سکوت در برابر این اقدامات انتقاد کرد.

این در حالی است که جان کری، وزیر خارجه آمریکا به فوریت این اقدام را نکوهش کرد و از رهبران فلسطین خواست جلوی گسترش تشنج در بیت‌المقدس را بگیرند. فرانک والتر اشتاین مایر‌، وزیر خارجه ‌ آلمان هم حمله به کنیسه یهودیان را محکوم کرد و گفت: «تبدیل عبادتگاه به هدف سوءقصد و کشتن مردم بی‌گناه، تخطی آشکار از مرزهای تشنج است.»

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین این حمله را محکوم کرد اما حماس آن را ستود.

حماس و سازمان اسلام‌گرای جهاد‌، حمله به این کنیسه را انتقام‌گیری از قتل یک فلسطینی خوانده‌اند. جسد حلق‌آویز شده این راننده مینی‌بوس‌، یکشنبه شب در بیت‌المقدس شرقی پیدا شد و نا‌آرامی‌های جدیدی را دامن زد. پلیس اسرائیل می‌گوید این فلسطینی خودکشی کرده اما خانواده‌‌اش با اشاره به آثار ضرب و جرح روی بدن وی، یهودیان افراطی را مسئول مرگ او می‌دانند.

درگیری میان فلسطینیان و اسرائیل در هفته‌های گذشته بالا گرفته و با زنجیره‌ای حمله به مراکز یهودیان همراه شده است. علت تنش‌های جدید، کشمکش بر سر حق ورود مسلمانان به مسجد الاقصی و کوه معبد در بخش تاریخی بیت‌المقدس است.

Share