Share

در روزهای گذشته،‌مرگ مرتضی پاشایی، خواننده موسیقی پاپ و مجید بهرامی، بازیگر جوان سینما و تئاتر بر اثر بیماری سرطان، بار دیگر زنگ خطر این بیماری را در ایران به صدا درآورده است. مرتضی پاشایی به سرطان معده و مجید بهرامی به سرطان خون مبتلا بود.

درمان سرطان در ایران به دلیل این‌که تحت پوشش بیمه‌ها نیست بسیار گران تمام می‌شود.

درمان سرطان در ایران به دلیل این‌که تحت پوشش بیمه‌ها نیست بسیار گران تمام می‌شود

در ایران نزدیک به نیم میلیون نفر به بیماری سرطان مبتلا هستند و سالانه ۹۰ هزار نفر نیز به این بیماری دچار می‌شوند و از میان مبتلایان، سالانه ۳۰ هزار نفر نیز جان خود را از دست می‌دهند.

روزنامه دولتی ایران در شماره سه‌شنبه ۲۷ آبان نوشت افزون بر مرتضی پاشایی و مجید بهرامی، «همایون خرم، موسیقیدان و آهنگساز، حمید سمندریان کارگردان و نویسنده تئاتر و خسرو شکیبایی، بازیگر» افراد سرشناس دیگری هستند که در چند سال گذشته به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست داده‌اند.

بر پایه این گزارش «بررسی‌ها نشان داده شیوع سرطان از‌ سال ۶٨ تا ٨٨ در ایران، بیش از شش برابر افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود آمار ابتلا به سرطان در ایران تا ٢٠‌سال آینده دو برابر شود.»

«مواد غذایی ناسالم، آب و صیفی‌جات و سبزیجات آلوده به نیترات، وجود فلزات سنگین مانند آرسنیک در آب، آلودگی هوا و مصرف غذاهای آماده و فست‌فودی» از جمله دلایل افزایش بیماری سرطان در ایران به شمار می‌آید.

بر اساس اعلام مسئولان وزارت بهداشت ایران در حال حاضر سرطان پروستات در مردان و سرطان پستان در زنان بیشترین شیوع را در کشور داشته و سرطان‌های معده، ریه و کبد به‌عنوان کشنده‌ترین سرطان‌ها در ایرانیان شناخته شده‌اند.

اسماعیل اکبری، رئیس مرکز تحقیقات سرطان می‌گوید: «این دو نوع سرطان شایع در بین زنان و مردان (پستان و پروستات) به دلیل مراقبت‌های بهداشتی که از سال‌های گذشته در این زمینه آغاز شده است رو به کاهش است و پیش‌بینی می‌شود طی ۱۰ سال آینده سرطان روده، کلورکتال و پروستات جای خود را به سرطان معده و سرطان دهانه رحم و تخمدان جای خود را به سرطان پستان بدهد.»

به‌گفته رئیس مرکز تحقیقات سرطان، این بیماری دومین عامل مرگ‌ومیر در ایران به‌شمار می‌آید.

درمان سرطان در ایران به دلیل این‌که تحت پوشش بیمه‌ها نیست بسیار گران تمام می‌شود. به گفته مقامات وزارت بهداشت، خانواده‌ای که دارای بیمار سرطانی باشد، به دلیل هزینه‌های درمان این بیماری به زیر خط فقر سقوط می‌کند.

با این حال چند روز پیش حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وعده داد که هزینه درمان سرطان در این کشور کاهش پیدا کند.

در سال‌های اخیر، آلودگی هوا در نتیجه مصرف بنزین غیراستاندارد و ارسال پارازیت‌ها برای جلوگیری از پخش شبکه‌های ماهواره‌ای در ایران نیز، از جمله عواملی اعلام شده‌اند که موجب سرطان می‌شوند.

Share