Share

یک نهاد اطلاعاتی غربی گزارش داده که سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران، از بانک‌های چین برای انتقال پول از بانک مرکزی ایران به شرکت‌هایی که با آن در ارتباط است استفاده می‌کند.

bank e markazi

میزان پول برداشت شده از بانک مرکزی ایران در گزارش محرمانه نهاد اطلاعاتی غربی ذکر نشده است

رویترز روز سه‌شنبه ۲۷ آبان، گزارشی بر اساس اطلاعات هفت صفحه‌ای و محرمانه یک نهاد اطلاعاتی غربی، درباره انتقال پول از سوی سپاه قدس به بانک‌های کشور چین تنظیم کرده است. در این گزارش نام این نهاد اطلاعاتی ذکر نشده است.

بر اساس این گزارش، «شنژن لان‌هائو»، یکی از مجموعه شرکت‌های سپاه قدس است که در چین قرار دارد و به واسطه یک بانک چینی از بانک مرکزی ایران پول دریافت می‌کند. ازجمله شرکت‌های دیگر، یکی هم شرکت بامداد است که یک شرکت سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. سپاه قدس از این طریق مبادلات مالی مورد نظر خود را با برخی نهادهای چین و دیگر کشورهای احتمالی پیش می‌برد.

بانک مرکزی ایران برای سرعت بخشیدن به این کار، حساب‌هایی در بانک کونلون از زیرمجموعه‌های شرکت ملی نفت چین باز کرده است.

گزارش یادشده تاکید کرده است که سپاه قدس با پول منتقل‌شده از طریق بانک کونلون، نیازهای مالی خود را تامین می کند و خریدهای مخفیانه مورد نظر خود را در چین و سایر کشورها انجام می‌دهد. کشورهای اروپایی و همچنین آمریکا معتقد هستند که سپاه قدس، در درگیری های داخلی سوریه، به نیروهای بشار اسد کمک می‌کند.

روش نقل و انتقال پول توسط این شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از طریق بانک‌های ثبت شده در چین و شرکت‌های غربی‌، نشان‌دهنده شرایط دشوار ایران در پی تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه این کشور است.

نیروی قدس

گفته می‌شود که سپاه قدس تامین‌کننده پول و اسلحه برای گروه‌های حزب‌الله لبنان، حماس و شبه‌نظامیان شیعه در عراق است

رویترز تاکید کرده که در گزارش نهاد اطلاعاتی غربی، مشخص نشده است که آیا دولت چین از این نقل و انتقالات مالی آگاه هست یا خیر. همچنین میزان دقیق پول برداشت شده از بانک مرکزی ایران نیز در این گزارش ذکر نشده، اما تاکید شده که صدها میلیون دلار از طریق یادشده به چین انتقال یافته است.

تدوین‌کنندگان اطلاعات محرمانه یادشده به نشانی محل درج شده بانک شنژن لان‌هائو  در شهر شنزن در جنوب چین رفته‌اند، اما چنین شرکتی را در آنجا نیافته‌اند. علاوه بر این مدیر مجموعه آپارتمان مستقر در محل مورد نظر نیز از وجود چنین شرکتی ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در سال ۲۰۱۲ بانک کونلون را به خاطر ارتباط تجاری با ایران و نقل و انتقال پول برای سپاه پاسداران مورد تحریم قرار داده بود، بی‌آنکه به سپاه قدس اشاره‌ای کرده باشد.

آمریکا در سال ۲۰۰۷ سپاه قدس را که گفته می‌شود تامین‌کننده پول و اسلحه برای گروه‌های حزب‌الله لبنان، حماس و شبه‌نظامیان شیعه در عراق است، در فهرست نیروهای حمایت‌کننده از تروریسم قرار داد. چهار سال بعد در سال ۲۰۱۱ نیز اتحادیه اروپا آن را تحریم کرد.

Share