Share

مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق، غرب را متهم کرد که کمک‌های کافی برای مقابله با خطرات گروه دولت اسلامی (داعش) را در اختیار نیروهای کرد قرار نمی‌دهد.

مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق

بارزانی، روز چهارشنبه ۱۹ نوامبر در گفت‌وگو با شبکه فرانس۲۴ گفت که سلاح‌های سنگین در اختیار پیشمرگه‌های کرد عراقی قرار نگرفته است تا آن‌‌ها بتوانند به داعش ضربه‌ای قاطع و سرنوشت‌ساز وارد کنند.

گروه دولت اسلامی یا داعش با تصرف بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه یک خلافت اسلامی تشکیل داده است. کشورهای غربی به کردها به عنوان یک متحد استراتژیک برای مقابله با خطرات این گروه نگاه می‌کنند. آلمان، بریتانیا و فرانسه به همراه چند کشور دیگر اروپایی در حال ارسال سلاح و تجهیزات نظامی به کردهای عراقی هستند.

رییس اقلیم کردستان عراق از ائتلاف جهانی نیروهای ضد داعش تشکر کرد اما گفت کمک‌های آن‌ها به هیچ وجه در حد مورد نیاز پیشمرگه‌ها نبوده است.

به گفته مسعود بارزانی، نیروهای کرد به سلاح‌های سنگین به تعداد زیاد و با کیفیت بالاتری نیاز دارند. او به عنوان مثال از نفربرهای زرهی، بالگرد و توپخانه به عنوان سلاح‌های مورد نیاز یاد کرد و گفت چنین تجهیزاتی در اختیار کردستان عراق برای وارد کردن ضربه نهایی به داعش قرار نگرفته است.

دولت فرانسه می‌گوید مسلسل و مهمات به کردستان عراق ارسال کرده و وعده ارسال سلاح‌های پیشرفته‌تر را نیز داده است. حدود ۲۰۰ افسر ویژه ارتش فرانسه نیز در کردستان عراق مشغول آموزش به نیروهای پیشمرگه هستند.

آلمان نیز می‌گوید مشغول ارسال سلاح‌هایی مانند مسلسل، نارنجک، سلاح‌های ضد تانک و نفربرهای زرهی است تا به یاری آن‌ها بتواند حدود چهار هزار پیشمرگه را مسلح کند.

بریتانیا هم قول ارسال سلاح‌های ضد تانک، تجهیزات دید در شب، رادار و جلیقه‌های ضد گلوله را به کردهای عراقی داده است.

با این‌حال مسعود بارزانی می‌گوید این وعده‌ها برای مقابله با داعش کافی نیست. او از کشورهای غربی سئوال کرده است که آیا سقف خاصی از نظر تعداد و کیفیت سلاح‌های سنگینی که می‌تواند در اختیار کردها قرار بگیرد وجود دارد؟ به گفته رییس اقلیم کردستان عراق، پاسخ این سئوال برای کردها مشخص نیست.

Share