Share

در حالی که دادستانی تهران در اطلاعیه خود غنچه قوامی را به ارتباط با مخالفان متهم کرده و گفته بود اتهامات وی هیچ ربطی با حضور در ورشگاه والیبال ندارد، مادر وی می‌گوید دخترش هیچ ارتباطی با اپوزیسیون ندارد و تمام بازجویی‌هایش هم در رابطه با تماشای مسابقه والیبال بوده است.

غنچه قوامی در کنار مادرش سوسن مشتاقیان

غنچه قوامی در کنار مادرش سوسن مشتاقیان

پس از انتشار اطلاعیه دادستانی تهران در روز سه‌شنبه ۲۷ آبان‌ماه، سوسن مشتاقیان، مادر غنچه قوامی در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اتهامات نسبت داده‌شده به دخترش در این اطلاعیه را نادرست خواند و گفت: «غنچه هیچ ارتباطی با اپوزیسیون نداشته است. فرزندم در جریان تماشای مسابقه والیبال دستگیر شده و تمام بازجویی‌هایش هم حول این محور بود.»

وی افزود: «بازجویش پس از ۵۰ روز از بازداشت او، وقتی من و پدرش را دید خواست تا اسم بقیه عوامل و دست‌اندرکاران کمپین والیبال را به او بدهیم و بگوییم که از کجا خط می‌گرفتند.»

غنچه قوامی، شهروند ایرانی ـ بریتانیایی، یکی از زنانی بود که ۳۰ خرداد سال ۹۳، برای تماشای بازی تیم ملی والیبال ایران به ورزشگاه آزادی رفته و خواهان اجازه ورود به ورزشگاه‌ برای زنان شده بود. او آن روز همرا‌ه با عده دیگری از زنان بازداشت شد، اما با سپردن تعهد آزادش کردند.

۹ تیرماه، هنگامی که او به بازداشتگاه مراجعه کرد تا وسایل شخصی‌اش را تحویل بگیرد، بار دیگر بازداشت شد و از آن زمان در بازداشت به‌سر می‌برد.

دادستانی تهران در اطلاعیه خود که پنج ماه پس از بازداشت غنچه قوامی منتشر شده بود، گفت که او سابقه بازداشت قبلی داشته و در روز ۳۰ خردادماه «به‌طور اتفاقی» توسط مأموران پلیس مستقر در ورزشگاه، بازداشت شده است.

بنا بر اطلاعیه دادستانی تهران، «او پس از بازداشت، مبادرت به عکس‌برداری از مقر پلیس و افراد حاضر در آن‌جا» کرده و هنگام دریافت مدارک هویتی خود، از او «یک دستگاه تلفن همراه کشف می‌شود که حاوی تصاویر و فیلم‌های متعدد مرتبط با عوامل جریان فتنه بوده است».

دادستانی تهران همچنین افزوده بود که در تحقیقات معلوم شده که غنچه قوامی «در فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام مشارکت داشته و ضمن ارتباط با دست‌اندرکاران و مرتبطین شبکه‌های ماهواره‌ای از جمله شبکه بی‌بی‌سی فارسی و اپوزیسیون خارج از کشور، در تجمعات و راهپیمایی‌های ضد نظام حضور داشته است».

این نخستین باری بود که اتهام ارتباط با شبکه‌های ماهواره‌ای و اپوزیسیون خارج از کشور به غنچه قوامی زده می‌شد.

مادر غنچه قوامی در مورد سابقه بازداشت قبلی فرزندش گفت: «غنچه روز ۱۸خردادماه سال ۱۳۹۳ به دلیل حجاب در میدان ونک دستگیر شد و به بازداشتگاه وزرا منتقل شد که چند ساعت بعد آزاد شد. این تنها سابقه بازداشت اوست.»

سوسن مشتاقیان همچنین در مورد ارتباط دخترش با بی‌بی‌سی فارسی گفت: «در دوران دانشجویی فقط یک مطلب در مورد تأثیر تحریم‌های اقتصادی بر زندگی زنان ایرانی در وبلاگ مهمان بی‌بی‌سی در سال ۲۰۱۳ نوشت.»

وی افزود این تنها فعالیت رسانه‌ای دخترش با این شبکه خبری بوده و هیچ مطلب دیگری هم برای رسانه دیگر ننوشته است.

استعفای وکیل غنچه قوامی

با این حال سوسن مشتاقیان از ارسال مجدد پرونده دخترش به دادگاه انقلاب اظهار خشنودی کرد و گفت: «من خیلی خوشحالم که پرونده دخترم با همان اتهام قبلی به دادگاه برگشته و مطمئنم به زودی تکلیفش روشن می‌شود.»

مادر غنچه قوامی همچنین اعلام کرد که محمود علیزاده طباطبایی، وکیل فرزندش روز ۲۶ آبان‌ماه استعفای خود را از وکالت این پرونده داده است.

چند روز پیش، سایت انصاف‌نیوز به‌نقل از وکیل غنچه قوامی نوشت که او نادم شده است.

این گزارش، به‌نقل از محمود علیزاده طباطبایی نوشته بود: «غنچه قوامی در فضای مجازی و غیره یک فعالیت‌هایی داشته است که فکر نمی‌کرده علیه نظام باشد.»

غنچه قوامی در حال حاضر در زندان قرچک (زندان شهر ری)، محل نگهداری «مجرمان خطرناک» به‌سر می‌برد و در انتظار اعلام حکم دادگاه بدوی است.

بازداشت غنچه قوامی اعتراضات گسترده‌ای را در سطح جهان برانگیخت. سازمان عفو بین‌الملل و وزارت امور خارجه بریتانیا از محکومیتش ابراز نگرانی کردند. «آری گراسا فیلهو»، رئیس برزیلی فدراسیون جهانی والیبال در سی‌‌وچهارمین کنگره جهانی والیبال در ایتالیا، از جمهوری اسلامی خواست تا غنچه قوامی را آزاد کند؛ وزرای ورزش و امور خارجه اتریش نیز خواهان آزادی غنچه قوامی شدند و سرانجام فدراسیون جهانی والیبال با ارسال نامه‌ای به رئیس فدراسیون والیبال ایران، میزبانی مسابقات والیبال قهرمانی نوجوانان جهان را از ایران گرفت و به آرژانتین سپرد.

Share