Share

کمیسیون عالی و مستقل انتخابات تونس (ISIE) دو روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری این کشور نتایج قطعی و نهایی انتخابات پارلمانی ۲۶ اکتبر را که در آن نیروی سکولار «ندای تونس» بر رقیب اسلامگرای خود حزب «النهضه» پیروز شد، اعلام کرد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، شفیق صرصار، رئیس کمیسیون عالی و مستقل انتخابات تونس اعلام کرد که «ندای تونس» به‌رهبری نخست‌وزیر پیشین، الباجی قائد سبسی، توانست ۸۶ کرسی از ۲۱۷ کرسی مجمع نمایندگان مردم را به‌دست آورد؛ در حالی‌که «النهضه» ۶۹ کرسی را کسب کرد.

اتحادیه میهنی لیبرال (UPL)، حزب سلیم ریاحی، تاجر ثروتمند و رئیس «باشگاه آفریقایی» (النادی الافریقی)، یکی از باشگاه‌های فوتبال دسته یک تونس، با ۱۶ کرسی حزب سوم این کشور شد.

جبهه مردمی، ائتلافی از چپ‌ها و چپ‌های رادیکال تونس نیز با کسب ۱۵ کرسی چهارمین حزب قدرتمند این کشور شد.

کمیسیون عالی و مستقل انتخابات تونس همچنین گفت تعداد کل شرکت‌کنندگان در انتخابات پارلمانی این کشور سه میلیون و ۵۷۹ هزار و ۲۵۷ نفر بود که ۷۰ درصد واجدین شرایط را تشکیل می‌دهند.

بر پایه این آمار دو حزب «ندای تونس» و «النهضه» دو سوم ۲۱۷ کرسی پارلمان را در اختیار دارند.

الباجی قائد سبسی، رهبر ۸۷ ساله «ندای تونس» بخت بیشتری برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دارد.

الباجی قائد سبسی، رهبر ۸۷ ساله «ندای تونس» بخت بیشتری برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دارد.

هنوز تاریخ دقیق گشایش پارلمان جدید تونس اعلام نشده اما گفته می‌شود که در هفته‌های آینده این کار صورت خواهد گرفت.

«ندای تونس» نیروهای ملی‌گرای چپ و میانه‌رو و از جمله برخی از طرفداران زین‌العابدین بن علی، رئیس‌جمهور پیشین تونس که با انقلاب سال ۲۰۱۱ سرنگون شد را زیر سقف خود گرد آورده و با هم متحد کرده است.

الباجی قائد سبسی رهبر این حزب با ۸۷ سال سن، بخت بیشتری برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دارد. انتخابات ریاست جمهوری قرار است ۲۳ نوامبر برگزار شود.

سبسی ۲۷ رقیب دیگر، از جمله منصف مرزوقی، رئیس دولت کنونی؛ مصطفی بن جعفر، رئیس مجلس مؤسسان و برخی وزیران دولت بن علی را در برابر خود دارد.

Share