Share

در حمله هوایی پهپاد ارتش آمریکا به وزیرستان شمالی در پاکستان شش نفر کشته شدند. یکی از سرکردگان القاعده نیز در میان کشته‌شدگان است.

 اردوگاه آوارگان در پاکستان

اردوگاه آوارگان در پاکستان

شامگاه گذشته روستای «مداخل» در وزیرستان شمالی هدف یکی از پهپادهای ارتش آمریکا قرار گرفت. یک مقام امنیتی پاکستانی به خبرگزاری رویترز گفته است که پهپاد ارتش آمریکا به مواضعی در روستای مداخل موشک شلیک کرد و در این حمله شش نفر کشته و سه تن دیگر هم مجروح شدند.

در یک همه‌پرسی، بیش از ۶۶ درصد از پاکستانی‌ها با حملات هواپیماهای بدون سرنشین ارتش آمریکا به پاکستان مخالفت کرده‌اند. با این‌حال این حملات همچنان ادامه دارد. حمله شامگاه گذشته، بیست‌ و‌ یکمین حمله پهپادهای ارتش آمریکا به وزیرستان شمالی است.

به گزارش رویترز در این حمله دو تن از سران القاعده به قتل رسیده‌اند. یکی از آن‌ها عادل عبدل قدوس، سرگرد سابق ارتش پاکستان است که به مشارکت در طراحی عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر و همدستی در اختفای خالد شیخ محمد متهم شده بود. او که در یک دادگاه نظامی محاکمه و به پنج سال حبس محکوم شده بود، پس از آزادی از زندان به شبکه القاعده پیوست و در نوار مرزی پاکستان با افغانستان مستقر شد.

خالد شیخ محمد یکی از اعضای ارشد القاعده و یکی از متهمان اصلی حادثه ۱۱ سپتامبر بود که سازمان سیا در ماه مارس سال ۲۰۰۳ او را ربود و به اردوگاه گوانتانامو منتقل کرد.

ارتش پاکستان برای مبارزه با شبکه القاعده در این کشور از ۱۵ ژوئن سال جاری دست به عملیات نظامی در وزیرستان شمالی زده است. ارتش آمریکا از این عملیات حمایت می‌کند.

روستائیانی که در روستای «مداخل» سکونت داشتند، این روستا را ترک کرده‌اند. در وزیرستان شمالی بیش از یک میلیون روستایی در اثر جنگ ارتش پاکستان و حملات پهپادهای آمریکا بی‌خانمان شده‌اند.

سران ارتش پاکستان می‌گویند از آغاز عملیات بر ضد القاعده در وزیرستان شمالی بیش از ۱۲۰۰ شبه‌نظامی مسلح القاعده کشته شده‌اند.

جاده‌های این منطقه تحت نظارت و کنترل شدید نیروهای امنیتی و نظامیان پاکستانی قرار دارد. در کوه‌های این مناطق شبکه تلفن همراه هم کار نمی‌کند و اطلاع‌رسانی بسیار ضعیف است. به همین جهت روزنامه‌نگاران نمی‌توانند به خبرهای موثق دست پیدا کنند.

Share