Share

غنچه قوامی، شهروند ایرانی – بریتانیایی و یکی از زنان خواهان ورود به ورزشگاه‌ها برای تماشای بازی والیبال به اتهام «تبلیغ علیه نظام» یک سال حبس و دو سال ممنوع‌الخروجی از کشور محکوم شده است.

Ghoncheh-Ghavami2

یک منبع که نامش فاش نشده، به خبرگزاری تسنیم گفته که پرونده قوامی شامل سه اتهام «همکاری با دولت انگلیس»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» بوده که دادسرا در خصوص دو اتهام نخست، منع تعقیب صادر کرده و قوامی بر اساس سومین اتهام محاکمه و محکوم شده است.

غنچه قوامی یکی از زنانی بود که ۳۰ خرداد سال ۹۳، برای تماشای بازی تیم ملی والیبال ایران به ورزشگاه آزادی رفته و خواهان اجازه ورود به ورزشگاه‌ برای زنان شده بود. او آن روز همرا‌ه با عده دیگری از زنان بازداشت شد، اما با سپردن تعهد آزادش کردند.

۹ تیرماه، هنگامی که او به بازداشتگاه مراجعه کرد تا وسایل شخصی‌اش را تحویل بگیرد، بار دیگر بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.

خانواده غنچه قوامی خبر از اعتصاب غذای خشک او از روز دهم آبان را داده بودند. به گفته آن‌ها، غنچه حدود ۴۱ روز از زمان دستگیری خود را در زندان انفرادی سپری کرده است.

فدراسیون جهانی والیبال نیز با ارسال نامه‌ای به رئیس فدراسیون والیبال ایران، میزبانی مسابقات والیبال قهرمانی نوجوانان جهان را از ایران گرفت و به آرژانتین سپرد. به نظر می‌رسد این اقدام فدراسیون جهانی والیبال برای فشار بر ایران برای ارائه توضیحات درباره بازداشت غنچه قوامی و آزادی او است.

محمد رضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال ایران گفته است که فدراسیون جهانی والیبال نامه‌ای نیز به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران ارسال کرده است و در آن خواهان آزادی غنچه قوامی شده است.

بازداشت غنچه قوامی پیش از این نیز اعتراض سازمان عفو بین‌الملل را برانگیخت و وزارت امور خارجه بریتانیا نیز از محکومیت وی ابراز نگرانی کرد. «آری گراسا فیلهو»، رئیس برزیلی فدراسیون جهانی والیبال نیز در سی‌‌وچهارمین کنگره جهانی والیبال در ایتالیا، از جمهوری اسلامی خواست تا غنچه قوامی را آزاد کند. وزرای ورزش و امور خارجه اتریش نیز خواهان آزادی غنچه قوامی شده‌اند.

Share