Share

ششمین نشست محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با جان کری، همتای آمریکایی او و کاترین اشتون، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در حالی در وین پایان یافت که بنابر مجموعه‌ای از گزارش‌ها طرفین آن را امیدوارکننده توصیف کرده‌اند. در برخی خبرها آمده است که ممکن است مذاکرات ۴۸ ساعت دیگر ادامه یابد.

nuclear negotiations Iran13

یک دیپلمات آگاه از مذاکرات در وین نیز به آژانس خبری اتریش گفت که «مذاکرات حرکت رو به جلو داشتند»

«آژانس خبری اتریش» در گزارشی در غروب روز یکشنبه ۲۳ نوامبر از قول کاترین اشتون، نشست ششم بین وزرای امورخارجه ایران و آمریکا را «نشستی با قابلیت تعامل بالا» توصیف کرد و آن را نشانه «حرکت روبه‌جلو در مذاکرات» دانست.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، نیز از قول یک دیپلمات ایرانی که نخواست نامش فاش شود، ششمین نشست بین ظریف، کری و اشتون را « خوب» دانسته‌است. این دیپلمات البته تصریح کرد که «هنوز برای قضاوت نهایی زود است».

یک دیپلمات آگاه از مذاکرات در وین نیز به آژانس خبری اتریش گفت که «مذاکرات پیشرفت داشت». او ادامه داد: «در چهل‌و‌هشت ساعت آینده همچنان درهای مذاکرات باز خواهند ماند.» این مقام تاکید کرده اگرچه به دلیل اخبار رسانه‌ها احساسی بسیار منفی نسبت به روند جلسات داشته، اما «جلسه بین جان کری، محمد جواد ظریف و کاترین اشتون در بعدازظهر یکشنبه بسیار ثمربخش و سازنده بوده‌است.»

این خبر در حالی مخابره می‌شود که پیشتر خبرگزاری «رویترز» به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا روز یکشنبه از قول یک دیپلمات ایرانی رسیدن به توافق تا ضرب‌الاجل دوشنبه، ۲۴ نوامبر را «محال» توصیف کرده‌بود و از احتمال تمدید مذاکرات خبر داده بود. اگرچه در متن خبر ایسنا که رویترز به آن ارجاع داده اشاره‌ای به این موضوع نشده بود.

B3I8_S0IcAAogXy.jpg large(1)

در طول مذاکرات کری مقامات کشورهای دیگر ازجمله نتانیاهو را تلفنی در جریان مذاکرات قرار می‌داد

خبرگزاری آلمان  نیز یکشنبه تمرکز تلاش‌های ایران در مذاکرات را بر تمدید آن عنوان کرد.

با این حال، خبرگزاری ایرنا در مصاحبه با یک دیپلمات ایرانی دیگر همان زمان گزارش داده‌بود که ایران ابداً به دنبال تمدید مذاکرات نیست و می‌خواهد تا پیش از ضرب‌الاجل به توافق جامع دست یابد. این دیپلمات ایرانی اخبار گزارش‌شده توسط رسانه‌های غربی را تکذیب کرده و آنها را جنگ روانی دانسته بود.

واکنش شخصیت‌های سیاسی در آمریکا و ایران

در همین حال، امروز باراک اوباما در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «ای.بی.سی» وعده داد که اگر در مذکرات هسته‌ای با ایران توافقی حاصل شود، رضایت «نه تنها کنگره، بلکه تمام مردم آمریکا» را جلب خواهد کرد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی ایران نیز در گفت‌و‌گو با ایرنا از جلسه غیرعلنی نیم‌ساعته مجلس در روز یکشنبه درباره مذاکرات هسته‌ای خبر داد. در این جلسه علی لاریجانی، ریاست مجلس، از «پیشرفت» در مذاکرات و برخی اختلافات باقی‌مانده سخن گفته‌است.

نماینده رشت نیز به ایرنا گفت که « اختلافات وجود دارد اما قدرت های مذاکره کننده با ایران نرم تر شده اند و مذاکرات در مسیر پیشرفت قرار گرفته است.»

تمام وزرا در وین

آژانس خبری اتریش در گزارش خود تاکید کرده‌است که وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و روسیه که در نشست بین ظریف، کری و اشتون حاضر نبوده‌اند، از آن حمایت کرده‌اند.

این خبرگزاری همچنین افزود که روز دوشنبه، وزیر امور خارجه چین، آخرین وزیر غایب گروه ۵+۱ نیز به وین خواهد رفت تا در آخرین ساعات مذاکرات به آن بپیوندد.

علاوه بر وزرای خارجه ایران و شش قدرت جهانی، وزیر خارجه عمان و نیز وزیر خارجه عربستان سعودی در وین حاضر هستند.

توافق سیاسی

خبرگزاری فرانسه از وین گزارش داده که ایران پذیرفته است مذاکرات برای رسیدن به نتیجه نهایی یک سال دیگر تمدید شود. به گزارش این خبرگزاری این موضع ایران باعث شد که آمریکا و ایران به تفاهم برسند.

دیپلمات‌ها در وین از توافق حاصل شده به عنوان “توافق سیاسی” نام می‌برند. خبرگزاری “فارس” از قول دیپلمات‌های غربی نوشته است که «توافق سیاسی غیر مکتوب فردا (دوشنبه، ۲۴ نوامبر) اعلام می‌شود.»

خبرگزاری ایسنا در غروب روز یکشنبه  گزارش داد: «یک مقام ارشد ایرانی با بیان این که بر روی چارچوب یک تفاهم سیاسی متمرکز هستیم گفت: ما علاقمند به تمدید مذاکرات نبوده و نیستم و سخت بر روی رسیدن به یک چارچوب برای تفاهم سیاسی کار می کنیم.» ایسنا همچنین از قول این منبع نوشته است: «مذاکرات بر روی رسیدن به یک تفاهم سیاسی و کلی در چارچوب مذاکرات جامع انجام می‌شود و تا الان هیچ بحثی درباره تمدید مذاکرات یا گزینه‌های دیگر نداشته‌ایم.»

Share